Poniedziałek, 18 grudnia 2017. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Bliżej władzy, władza bliżej nas

2017-11-30 18:01:07 (ost. akt: 2017-11-30 18:11:13)

Na ostatniej sesji poprosiłem władze samorządowe o umożliwienie mieszkańcom zadawania pytań, zgłaszania spostrzeżeń, sugestii itp. dotyczących naszego miasta.

Mogło to być udostępnione w formie formularza na podstronie (zakładce) aktualnej strony internetowej Gminy Węgorzewo, oczywiście sprawy techniczne jak to będzie wyglądało, czyli imię i nazwisko, widoczny adres IP itp. w gestii informatyka UM. Odpowiedzi mógłby udzielać np. wiceburmistrz, urzędnik UM, jak również radni, wszystko w ramach możliwości danej osoby i czasu na odpowiedź. Rzecz jasna taka forma nie byłaby w rodzaju tzw. czatu. Nikt przecież nie będzie siedział i czekał na sygnał od internauty.

Takie praktyki stosują władze w różnych gminach. Nie przez korespondencję e-mail, gdzie treść pytania i odpowiedzi jest tylko do wiadomości pytającego i odpowiadającego, ale oficjalnie na stronie internetowej gminy, gdzie setki internautów miałyby możliwość przeczytania treści pytania i odpowiedzi spraw dotyczących miasta/gminy. Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt takiego rozwiązania, a mianowicie początek pewnego zbliżenia się władzy samorządowej w kierunku mieszkańców, kontaktu, który powiedzmy sobie "kuleje" w naszym mieście.

Niestety, odpowiedź Burmistrza rozwiewa możliwość takiego kontaktu. Burmistrz uznał, że obecna forma jest dobra, czyli informacje podawane przez urzędniczkę Biura Promocji są wystarczające, a gdyby ktoś chciał otrzymać dodatkowe informacje może skorzystać z poczty e-mail do Burmistrza.
Szkoda, bo o pewnych sprawach, które wynikają powiedzmy z niespodziewanych sytuacji, można by było poinformować społeczeństwo przez odpowiedź na ewentualne zadane pytanie.

Z początku myślałem, że nie rozumiemy się co do tego pomysłu, Burmistrz stwierdził, że niekiedy pracuje po dwanaście godzin i trudno by było jeszcze siąść do komputera, żeby jeszcze komuś odpowiedzieć.
A przecież nie o taka formę chodzi, to jednak utwierdziło, że władza pozytywu w tym nie widzi. Tym bardziej, że w tej samej sprawie zwróciłem się dziewięć miesięcy temu do wiceprzewodniczącego rady miejskiej. Do tej pory nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Trafiłem jak widać na tzw. "ścianę czy beton". Dziwię się, przecież gdy społeczeństwo nie ma wiedzy na pewne sprawy, to komentuje w internecie tak a nie inaczej, czyli jak to stwierdził Burmistrz w temacie ostatnich wydarzeń na przejściach dla pieszych cyt. "wylewa się fala hejtu".

Szkoda, że jest takie a nie inne podejście do nas, mieszkańców.
(Marek)
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Mario

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marek do wyborcy #2397377 | 176.221.*.* 13 gru 2017 19:51

  W samo sedno. Już nieraz pisałem, że jeżeli ktoś jest wrażliwy na pewne komentarze pod swoim adresem, dotyczące takiej czy innej działalności jako samorządowca, to niech się nie pcha albo robi wszystko, żeby komentarzy negatywnych było mniej a najlepiej wcale. Niektórzy z tego towarzystwa, przez kilka kadencji przyzwyczaili się do tego, że nikt ich w mediach nie skrytykował, jeżeli już to anonimowo w dawnym WT. A tu raptem od trzech lat kilka osób odważyło się pod własnym nazwiskiem jaśnie wielmożne towarzystwo poddać krytyce. Jakie zachowanie, takie komentarze. Jak ktoś od dwóch lat nie potrafi odpisać na e-maila wysłanego do biura rady miejskiej, czy przez dziewięć miesięcy unika z odpowiedzią w danej sprawie lub zachowanie pewnych osób tzw. "zaufania społecznego" na sali sesyjnej nie ma nic wspólnego z kulturą osobistą (szczegóły tuż przed wyborami samorządowymi), to niech nie liczy na pozytywne komentarze. Jak się nie podoba to napiszę krótko "fora ze dwora". Nie dotyczy to oczywiście wszystkich. I ci niektórzy, bo nie o wszystkich mowa, niech przyjmą do swojej świadomości, że są osobami publicznymi, i czy im to się podoba czy nie, będą oceniani tak, jak na to zasłużą. I tak jak sędzia w pewnej niedawnej sprawie dotyczącej naszego miasta, w swoim orzeczeniu stwierdził m.in. " ... w stosunku do władz mamy szersze prawo wypowiedzi niż w stosunku do osoby prywatnej. Obywatele mają pełne prawo do oceny działalności władz."

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. wyborca #2396442 | 51.15.*.* 12 gru 2017 15:51

   Jak widać niektórym wielokrotność bycia radnym chyba nie sprzyja na normalność. Zapomnieli że są osobami publicznymi, nie wolno skrytykować bo co, bo nie wolno. Odrobinę pokory a nie nos w górze

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. mieszkaniec #2394896 | 31.135.*.* 10 gru 2017 13:24

    Panie Marku, ma Pan całkowitą rację. Władze powinny umożliwić taki kontakt mieszkańców z władzami. Boją się, to widać. Aby przetrwać do następnej kadencji. Mam nadzieję, że będzie startować na burmistrza osoba, na którą zagłosuję z czystym sumieniem. Pan, Panie Marku, o starcie w wyborach nie myślał?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. PYTANKO #2389711 | 212.244.*.* 3 gru 2017 16:48

     Czy nie zastanawiające jest że jeżeli się trzeba zalogować u moderatora to nikt komentarzy nie pisze a jak anonimowo to każdy ma coś do powiedzenia -niezawsze mądrego.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. Marek do internauty #2389131 | 176.221.*.* 2 gru 2017 19:36

      Od początku ich kadencji pisałem, mówiłem, proponowałem, żeby taką formę wykorzystać. Na początku tego roku rozmawiałem z wiceprzewodniczącym, który obiecał zainteresować tematem radę. Do tej pory brak odpowiedzi. Taka forma relacji między władzą a społeczeństwem jest zdrowa, o ile władza chce tej zdrowotności. Nie wszystkie informacje przekazywane przez BP są wystarczające, żadne biuro nie przekaże sto procent info nie wiedząc czego oczekuje obywatel. Brak wiedzy wśród społeczeństwa jest również powodem do takich a nie innych komentarzy w różnych tematach dotyczących miasta, według burmistrza fali hejtu Ja np. od dwóch lat nie otrzymałem odpowiedzi na wysłany e-mail do biura przewodniczącego rady. Potem są niedomówienia i nie wiadomo co jeszcze. Jak choćby w dniu ostatniej sesji, kiedy to wchodząc na salę usłyszałem od przewodniczącego pytanie "co ja mu zrobiłem, czy źle dzieci wykształciłem". To już jest nie w porządku, bo jeżeli samorządowiec nie potrafi oddzielić spraw samorządowych od zawodowych, nie potrafi przyjąć krytyki, to coś świadczy. Tym bardziej zapominając o tym jak swego czasu zachował się wobec mnie na sali sesyjnej ze swoim zastępcą, najdelikatniej mówiąc niemiło, Ale ja odpowiem, dobrze wykształcił i kto wie, może jeszcze syna będzie kształcił. Przykładów można podać wiele. Moim zdaniem władza obawia się nawału pytań, spostrzeżeń. A to błąd. Prawdopodobnie początki byłyby bardzo skromniutkie, kto w naszym Węgorzewie rzuci się od pierwszego dnia na korespondencję z gminą. Najpierw trzeba odzyskać zaufanie u ludzi, które przez te trzy lata rozmyło się. Czy ktoś słyszał o jakichśkolwiek spotkaniach władzy z mieszkańcami. Przez ponad trzy lata, tylko raz mieszkańcom pozwolono na wyrażenie zdania na temat rewitalizacji centrum miasta. Nie ma co się łudzić, nikt ich nie zawali korespondencją. Tu chodzi o zapoczątkowanie pewnego zbliżenia dwóch stron, zapoczątkowanie pewnej relacji władza - społeczeństwo. Rzetelnego wsłuchiwania się w pomysły mieszkańców, niekoniecznie w stu procentach zgadzając się z nim, ale słuchania nas. Na naszym podwórku ten proces będzie długi, ale od czegoś trzeba zacząć, pewne fundamenty należy postawić. Jak nie dla tego samego składu to dla przyszłych samorządowców, a kto wie, może skład będzie podobny, to tylko wybory.

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (9)

      Pokaż wszystkie komentarze (33)

      Zagraj w GRY.wm.pl

      • Goodgame Empire
      • Goodgame Big Farm
      • Goodgame Poker
      • Shadow Kings - The Dark Ages