środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

2017-11-08 10:00:00 (ost. akt: 2017-11-09 19:17:26)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Przed nami jedna z najważniejszych dat w historii Polski – 11 listopada. Jakie wydarzenia zaplanowano w naszym powiecie z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości?

W tym szczególnym dla Polaków dniu, w całym kraju organizowane są uroczyste apele, nabożeństwa w intencji Ojczyzny, spektakle, koncerty i inne wydarzenia mające na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości.

WĘGORZEWO – 10-11-12 listopada

10 listopada (piątek)
Zawody sprawnościowo-obronne dla młodzieży szkół gimanzjalnych i klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych połączone z konkursem wiedzy w 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Zawody skierowane są do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów węgorzewskiego, gołdapskiego, oleckiego, kętrzyńskiego, giżyckiego. Zawody sprawnościowo- obronne odbywać się będą na terenach jednostki wojskowej, w tym bieg na orientację na terenach wokół dawnego WDW. Test wiedzy na terenie ZSO w Węgorzewie.

Plan zawodów:
Do g. 7.45 – przybycie zawodników, rejestracja – ZSO w Węgorzewie
8.00 – otwarcie zawodów
8.15 – 9.00 – test wiedzy
9.00 – przejazd na Plac Ćwiczeń 11. MPA
9.30 – 14.00 – zawody
14.30 – zakończenie

11 listopada (sobota)
Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości w Węgorzewie, rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Węgorzewie. Po nabożeństwie obchody przeniosą się na plac Wolności. Na uroczystym apelu, u boku 11. Mazurskiego Pułku Artylerii staną poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie, przedstawiciele lokalnych władz oraz szkoły. Po oficjalnej części, tradycyjnie już czeka nas część artystyczna. O godzinie 16.00 w Węgorzewskim Centrum Kultury rozpocznie się recital muzyki klasycznej Mateusza Wojtkiwa oraz Marcina Wernera. W popołudniowej części obchodów czeka nas również rys historyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie, koncert chóru Moderato oraz Orkiestry Dętej.

12 listopada (niedziela)
Dzień później (12 listopada) zapraszamy do Ogonek, gdzie odbędzie się Jesienne Święto Biegów. Tymi sportowymi wydarzeniami zakończymy tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

BUDRY – 11 listopada
11 listopada, o godzinie 16.00 w gminnym Ośrodku Kultury w Budrach odbędzie się uroczysta Akademia Patriotyczna. W programie między innymi wiersze i pieśni patriotyczne.

POZEZDRZE – 10 listopada
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w rozpocznie msza święta, która rozpocznie się o godzinie 10.00 w Kościele św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu. Po nabożeństwie na uroczystą Akademię Patriotyczną zapraszają: Gminny Ośrodek Kultury w Pozezdrzu oraz Szkoła Podstawowa w Pozezdrzu. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30 w sali gimnastycznej szkoły.

CIEKAWOSTKA HISTORYCZNA (autor: dr Jerzy Łapo)
Dzień 11 listopada 1918 roku w ówczesnym niemieckim Angerburgu/Węgoborku był wyczekiwany od dawna. Nikt za bardzo nie zawracał sobie tutaj głowy tym, co działo się w Królestwie Polskim. Najważniejsze było to, że w końcu na frontach ogłoszono rozejm i żołnierze przestali ginąć. W Węgoborku ludzie starali się walczyć z okołowojenną biedą i żeby zapewnić lepsze funkcjonowanie lokalnej gospodarki zarząd powiatu węgoborskiego wyemitował pieniądze zastępcze, ułatwiające rozliczenia. Zwano je powszechnie notgeldami, czyli „pieniędzmi czasu biedy”. Wydrukowano dwa typy banknotów o nominałach 20 i 50 marek.
(mk)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages