Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

W młodzieży "Nadzieja Ziemi"

2017-10-08 16:00:00 (ost. akt: 2017-10-08 13:22:57)

Autor zdjęcia: Archiwum LO w Węgorzewie

W tym roku Międzynarodowy Turniej Ekologiczny "Nadzieja Ziemi" odbył się pod hasłem „Nasadzać czy wycinać - czyli o znaczeniu drzew w lasach, mieście i zadrzewieniach śródpolnych”. Wysoki poziom nie zniechęcił uczestników.

Do zadań konkursowych przystąpiło blisko 40 gimnazjalistów z 11 gimnazjów m.in. z: Kętrzyna, Korsz, Wilkas, Węgorzewa, Bań Mazurskich, Więcek, Pozezdrza, Kruklanek, Srokowa, Niemieża (Litwa) i Niemenczyna (Litwa).

— Celem przedsięwzięcia było uświadamianie konieczności ustawicznej troski o bioróżnorodność, rozwijanie dociekliwości poznawczej, ukierunkowanej na poszukiwanie związków i zależności w świecie przyrody — mówi organizator Danuta Bujno. — Poznanie budowy morfologicznej drzew, procesów życiowych oraz ich znaczenia dla środowiska i człowiek, kształtowanie konstruktywnego myślenia o środowisku, oraz uwrażliwienie na problemy środowiska, w którym żyjemy i jesteśmy jego permanentną częścią. Zmagania przebiegały w kilku etapach. Pierwszy – polegał na wykonaniu i zaprezentowaniu albumów, a także filmów lub prezentacji dotyczących ochrony i znaczenia drzew ze zdjęciami drzew i zadrzewień śródpolnych z miejscowości, z której pochodzą uczniowie (15 gatunków - 15 zdjęć autorskich, z nazwą polską i łacińską)

— Bardzo długo i ze szczególną starannością przygotowywaliśmy album — mówią uczniowie z Więcek. — Zależało nam na tym, aby dobrze wypaść na turnieju.
Po praktyce przyszedł czas na teorię. W drugiej części konkursu uczniowie musieli zmierzyć się z testem przygotowanym przez panią Bujno na temat znaczenia drzew rosnących w mieście, w lesie i drzewach śródpolnych; skutków masowego wycinania drzew i ogólnej wiedzy o drzewach. Mimo, że jak twierdzili uczniowie, tegoroczny test był trudniejszy niż poprzedni, nikt nie wyszedł zniechęcony. Trzecim etapem konkursu było wyjście w teren. Uczniowie wybrali się do parku, aby określić wiek drzew i ocenić, czy nadają się na pomniki przyrody. Dzięki temu mogli zdobyć nowe doświadczenia. Nawet wysoki poziom turnieju nie zniechęca uczniów do brania udziału. Co roku licznie przybywają, aby sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę.

Sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Węgorzewie. Zwycięzcom nagrody wręczała Halina Faj – Starosta Węgorzewski; Maria Kulikowska – dyrektor MKL w Węgorzewie oraz Waldemar Czapski – dyrektor LO w Węgorzewie. W oczekiwaniu na wyniki turnieju młodzież i zaproszeni goście obejrzeli sztukę wzbudzającą wiele emocji pt; „Gdy opadnie ostatni liść” autorstwa Adama Gulmantowicza ucznia kl 2a naszego LO. Wspaniała gra aktorów została nagrodzona gromkimi brawami. O to, by konkurs przebiegł pomyślnie zadbali: Danuta Bujno, Grażyna Mazurek, Elżbieta Skupień, Elżbieta Andrulonis przy wsparciu Arka Wilczyńskiego, Rajmunda Klukowskiego oraz uczniów naszego LO. (Aleksandra Miazga i Marta Sikorska – grupa dziennikarska LO II C)

Wyniki XII Międzynarodowego Turnieju Ekologicznego
I. Zespół z Więcek (opiekun mgr Ewa Szarmacher) w składzie : Mateusz Bodnar, Katarzyna Kicka, Kamila Smolińska.
II. Zespół ze Srokowa (opiekun mgr Beata Beyer) w składzie: Adrian Dudek, Bruno Kulesza, Jakub Grycewicz.
III. Zespół z Korsz (opiekun mgr Marzena Przybylowska-Żukowska) w składzie: Aleksandra Mielniczuk, Klaudia Romanowska.
Jury przyznało nagrodę za najlepszą prezentację. Zdobywcą tej nagrody okazali się gimnazjaliści ze Srokowa. Ponadto przyznano nagrodę indywidualną za najlepiej rozwiązany test. W tej kategorii zwyciężyła uczennica z Korsz, Aleksandra Mielniczuk.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages