Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Przekazujmy historię następnym pokoleniom!

2017-09-25 10:08:00 (ost. akt: 2017-09-25 10:27:18)

Autor zdjęcia: Archiwum LO w Węgorzewie

W tym roku mija 77. rocznica napaści rosyjskiej na ziemie polskie. W związku ze Światowym Dniem Sybiraków, od kilku lat nasze liceum odwiedza Pani Krystyna Ćwir. Jest ona przewodniczącą Związku Sybiraków Węgorzewie.

18 września kobieta ponownie zaciekawiła uczniów klas pierwszych swoją historią. W dwugodzinnych prelekcjach licealiści mogli pogłębić swoją wiedzę na temat lat 40. Największym zaskoczeniem dla słuchaczy był wiek w jakim Pani Ćwir musiała opuścić rodzinne strony. Jako dwunastoletnia wtedy dziewczynka została wywieziona wraz z rodziną w głąb zimnej Syberii. Transport zesłańców trwał kilka tygodni.
— Pięć tygodni byliśmy zamknięci w wagonach. Pięć tygodni bez ruchu — wspominała Pani Krystyna.
Opowiedziała również o warunkach w jakich przyszło im żyć przez najbliższe lata oraz o tym, że już jako nastolatka musiała ciężko pracować aby zapewnić wyżywienie sobie i swojej rodzinie. Nauczyła się w ten sposób odpowiedzialności. Ta lekcja historii na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów. Po spotkaniu nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów na grobie Sybiraków, na węgorzewskim cmentarzu. Nie zapominajmy o naszych przodkach i przekazujmy ich historie następnym pokoleniom.
(LO Węgorzewo: Natalia Krupa, Dorota Grzejszczyk)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages