Poniedziałek, 24 września 2018. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Wanda Ejsmont-Śmiechowicz: wciąż podążam śladami moich braci

2017-09-18 12:00:00 (ost. akt: 2017-09-18 17:16:02)
Wanda i Jerzy Śmiechowicz z wizytą u żeglarzy w Szczecinie

Wanda i Jerzy Śmiechowicz z wizytą u żeglarzy w Szczecinie

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

XXII Memoriał Braci Ejsmontów już za nami. Regaty, które na stałe wpisały się do kalendarza węgorzewskich wydarzeń, to nie tylko okazja do zdrowej, żeglarskiej rywalizacji. To także czas rozmyślań o życiu "tych, którzy nie powrócili z morza". Swoimi wspomnieniami podzieliła się z nami siostra zaginionych żeglarzy – Wanda Ejsmont-Śmiechowicz.

Drodzy Przyjaciele,

Chociaż upłynęło wiele lat od zaginięcia jachtu Polonia i jej załogi, wciąż podążam śladami moich braci Piotra i Mieczysława Ejsmontów. W ubiegłym roku razem z mężem odwiedziłam żeglarzy w Szczecinie. Otrzymałam od nich wiele cennych informacji o nielegalnym rejsie Piotra i Mietka jachtem Powiew, którymi pragnę podzielić się również z Wami.

Był to początek września 1959r. Bracia pojechali do Szczecina, żeby popływać. W tym czasie w klubie Liga Przyjaciół Żołnierza, stał nowy jacht Polonia i szykował się do rejsu pełnomorskiego. Piotrek i Mietek zaangażowali się do prac przygotowawczych Polonii z myślą, że uda im się zaciągnąć na ten rejs. Niestety, nie dostali pozwolenia. Klub w nagrodę za wykonane prace dał im do pływania jacht Powiew, którym mogli pływać tylko po wodach osłoniętych. Nadmieniam, że jacht nie posiadał zezwolenia na pływanie po morzu.

Pod koniec pływania bracia mieli przeprowadzić Powiew do Dziwnowa trasą śródlądową przez Wolin i rzekę Dziwna. Stało się inaczej. Nie mogli popłynąć w rejs Polonią, więc działając pod urokiem przemożnego dla nich "zewu morza" uprowadzili jacht, sfałszowali dokumenty podając trasę przez Zalew Szczeciński do Świnoujścia i morzem do Dziwnowa. Zgłosili się do odprawy z liczną grupą kutrów rybackich i korzystając z dużego zamieszania udało się im przekonać straże graniczne i przekroczyć granice państwa.

Po wyjściu ze Świnoujścia popłynęli na wschód niby do Dziwnowa, a gdy zrobiło się ciemno i byli dalej od brzegu - zmienili kurs na zachód. I tak podczas ciemnej i sztormowej nocy, dopłynęli nad ranem 12-go września do Ronne na Barnholmie. Nie ubiegali się o azyl, chcieli płynąć dalej więc władze duńskie widząc młodych ludzi i jacht nie nadający się do dalszego pływania, przekazały ich do ambasady polskiej w Kopenhadze.

Potem był powrót do kraju, areszt na około 5 miesięcy i rozprawa sądowa. Dzięki porywającej obronie mecenasa Romana Łyczywka i listu polecającego z ambasady w Kopenhadze,w którym podkreślono, że nie ubiegali się o azyl w Danii - sprawę umożono, ze względu na znikomą szkodę społeczną ich czynu. Adwokat w swojej mowie podkreślił ich talent żeglarski, wielkie umiłowanie morza i szlachetne pobudki, którymi kierowali się w swej chęci poznania świata.

Rejs Powiewem, ze strony żeglarskiej był śmiałym jeśli nie ryzykownym przedsięwzięciem. Chcieli tą małą łupiną płynąć dookoła świata, ale na szczęście pierwszym i ostatnim portem było Ronne na Bornholmie. Bracia mieli wtedy po 19 lat i były to ich pierwsze, samodzielne kroki na morzu. Tym rejsem udowodnili, że ich miejsce jest na morzu i pragną realizować swoje marzenia już w młodzieńczym wieku. Liczne grono żeglarzy podziwiało ich za odwagę wyrwania się z kraju otoczonego "Żelazną Kurtyną" i nazwało ten rejs "Rejsem do wolności". Następnej jesieni od nowych pomysłów uchroniła ich służba wojskowa w marynarce wojennej.

Po wojsku zostali już na wybrzeżu i podjęli prace jako bosmani na pełnomorskich jachtach. Będąc w Szczecinie było nam dane oddać hołd i zapalić znicz przy pomniku "Tych, którzy nie powrócili z morza". Umieszczone są tam tabliczki imienne m.in. Piotr Ejsmont, Mieczysław Ejsmont i Wojtek Dąbrowski. W naszym miasteczku Węgorzewie, jednym z dowodów pamięci o nich jest Memoriał Braci Ejsmontów, odbywający się co roku we wrześniu w rocznicę młodzieńczego zrywu ku wolności, naszych węgorzewskich żeglarzy.
(Wanda Ejsmont-Śmiechowicz)

Fot. Archiwum Prywatne
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages