Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Poszukiwania Bursztynowej Komnaty. Dziś dowiemy się, co skrywają bunkry

2017-07-10 21:07:36 (ost. akt: 2017-07-11 08:48:52)

Autor zdjęcia: Archiwum WT

Czy bunkry w Mamerkach skrywają zaginioną Bursztynową Komnatę lub inne łupy wojenne z czasów II wojny światowej? Przekonamy się o tym już dziś. Właśnie na wtorek zaplanowano kolejny, tym razem prawdopodobnie ostatni odwiert, który przesądzi o istnieniu ukrytego pomieszczenia.

Zobacz także: Legenda o Bursztynowej Komnacie może być prawdziwa. Nowe odkrycie w Mamerkach Legenda o Bursztynowej Komnacie może być prawdziwa. Nowe odkrycie w Mamerkach To nie koniec legendy o Bursztynowej Komnacie ukrytej w mazurskich bunkrach. Badaniami z ubiegłego roku zainteresowali się filmowcy, którzy sfinansowali...
Muzeum w Mamerkach po zapoznaniu się z ekspertyzami firmy wyspecjalizowanej w badaniu struktur betonowych z wykorzystaniem georadaru, postanowiło przeprowadzić jeszcze jeden odwiert w bunkrze zlokalizowanym w mazurskim lesie. Przeprowadzone badania wykazały, że w strukturze betonu występują anomalia, które sugerują istnienie ukrytego pomieszczenia. Tym razem georadar wskazał nieco inną lokalizację niż w badaniach wykonywanych rok temu przez inną firmę.

Wykonanie odwiertu uzależnione zostało od decyzji administracyjnych wydanych przez konserwatora zabytków oraz Nadleśnictwo Borki. W ostatnich dniach Muzeum w Mamerkach uzyskało odpowiednie zgody, dzięki czemu możliwe było wyznaczenie terminu odwiertu. Ustalono, że nowa próba przeprowadzona zostanie we wtorek, 11 lipca ok. godz. 9:00.

Cała akcja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie producentów serialu. Na zlecenie kanadyjskiej telewizji przeprowadzają oni ogólnoświatową akcję poszukiwania cennych dzieł sztuki zaginionych w czasie II wojny światowej. W ocenie kanadyjskich ekspertów, szanse na znalezienie pozostałości Bursztynowej Komnaty bądź innych skarbów w Mamerkach są na tyle duże, że warto podjąć (i sfinansować) kolejną próbę.

Jeżeli pomieszczenie wskazane przez georadar uda się odnaleźć, przez wywiercony otwór zostanie wprowadzona kamera termowizyjna. Obraz z kamery pokaże jak wygląda ukryte wnętrze i co się w nim znajduje. Najbardziej sensacyjnym odkryciem byłyby elementy Bursztynowej Komnaty. Możliwe są jednak także inne scenariusze – np. odnalezienie dzieł sztuki ewakuowanych z muzeum w Królewcu lub unikalnych zabytków techniki wojskowej.
(Informacja prasowa)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ziom #2285854 | 88.156.*.* 13 lip 2017 20:10

  Ja znam dziadka co mowi ze widzial jak cos szwaby zakopywaly pelne ciezarowki skrzyn ale z tego co sprawdzalem teraz to teren ruskich 3 km od naszej granicy wiec niepokopiem;))

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Turbo #2284159 | 37.47.*.* 11 lip 2017 19:00

  No i co ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. morze #2284023 | 195.136.*.* 11 lip 2017 16:29

  Znajdą i za jednym zamachem złoty pociąg

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Węgorzewo że ho ho #2283976 | 83.17.*.* 11 lip 2017 15:39

  Witam serdecznie wszystkich, mam zapytanie do tych co myślą o tej tzw." bursztynowej komnacie " czym jest potwierdzona, że jako by tam była, chyba karmieni jesteście głupotą, jeśli takowa by była nikt by tego tak nie zostawił. Każdy nazista który był w tym okresie nie pisnął by ani słowa o tym historia bursztynowej komnaty jest owiana tajemnicą i raczej nikt wysoko postawiony oficer nie powiedział by o niej ani słowa dokumenty są cóz, z tego gdy, cześć ofierów nie wiedziała o nej gdzie jest i gdzie została? pozdrawiam tych co mieszkają na mazurach wiedzą o czym mówię to ci którzy mieszkają po 1945-46 rokiem najpierw trzeba się było dowiedzieć co było, a dopiero szukać skarbu, myślicie ze Rosjanie byli zacofani mieli lepszy sprzęt niż się wydaje dlatego wygraliśmy wojnę i duzą zasługa to Rosjanie choć czynny udział brali Polacy pozdrawiam. Ps. może ktoś ma wzamiankę, o tym ze faktycznie tu była jeśli nawet i tak Niemcy nie chcą, abyśmy grzebali tu i tam nikt nie udostępnia dokumentów po wojnie mają je Niemcy, dlatego zdarza się cos znaleźć na ziemiach Polskich tak samo Rosja je nie udostępnia jakie mają korzyści żadnych

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. plague #2283940 | 91.233.*.* 11 lip 2017 14:47

   ja cie nie mogie ale emocie

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (16)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages