Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Tradycja kontra nowoczesność

2017-07-06 13:00:00 (ost. akt: 2017-07-06 12:20:40)

Autor zdjęcia: Archiwum stowarzyszenia

W ostatnich dniach pogoda pokazała, jaka potrafi być kapryśna – istny kogel-mogel. Mieszkańcy Giżycka, Pozezdrza oraz Węgorzewa, a także przebywający na wakacjach goście doświadczyli także „Mazurskiego Kogla-Mogla” na scenie.

30 czerwca oraz 1 lipca odbyła się premiera kolejnego spektaklu grupy teatralnej „Sapina- Agrada”, działającego przy Stowarzyszeniu Kobiet Mazurskich „Dziewczyny znad Sapiny”. Przedstawiona sztuka, była efektem 10-dniowych warsztatów teatralnych, które były prowadzone przez panią reżyser Grażynę Kaznowską. Tym razem pani Grażynie towarzyszyła także instruktor śpiewu a capella Marianna Jara oraz niezwykle utalentowany choreograf break dance i akrobatyki – Iwo Sobusiak. Efekty współpracy pani reżyser i instruktorów z grupą aktorów amatorów można było obejrzeć w piątek w hotelu St. Bruno, na scenie letniej w Pozezdrzu podczas powitania lata, a także w parku Helwinga w Węgorzewie.

Tym razem aktorzy zmierzyli się z tematem odwiecznej walki i niezrozumienia międzypokoleniowego. Ludowość wraz z kultem tradycji została przeciwstawiona nowoczesności i zapatrzeniu się młodego pokolenia na modę płynącą z Ameryki. Pieśni mazurskie kontrastowały z nowoczesnym tańcem, jakim jest break dance. W „Mazurskim Koglu-Moglu” nie zabrakło wątku miłosnego, który w sposób kontrowersyjny pokazał poszukiwanie tego uczucia, które jest nieodzownym motorem, napędzającym ludzką egzystencję. Pieśni ludowe zaprezentowane przez utalentowane aktorki i aktorów, a także układy taneczne w wykonaniu dzieci i młodzieży stworzyły niepowtarzalny klimat. „Sapina-Agrada” nie zawiodła gości licznie przybyłych na premiery spektaklu. Świadczą o tym gorące brawa i słowa uznania po zakończonych występach.

Cieszymy się, że są osoby, które z ciekawością przyglądają się naszym poczynaniom i doceniają nasze wysiłki. Dla nas teatr to pasja. Spotkanie z Grażyną Kaznowską i osobami, które zabiera ze sobą do pracy nad kolejnymi spektaklami to cenne doświadczenia, wspaniała przygoda i niesamowite przeżycia. To dni, które odrywają nas od rzeczywistości i pozwalają poruszać się w innym wymiarze. Brawo Grażyna! Brawo Marianna! Brawo Iwo! Dziękujemy licznie zebranej publiczności, która mimo niepogody przyszła nas obejrzeć. Kochani potwierdziliście puentę naszego spektaklu: „Trzeba tylko otworzyć się na nowe emocje, doznania, stany. Na drugiego, żyjącego obok nas innego człowieka”. A wszystkich zaintrygowanych, którzy chcieliby obejrzeć „Mazurski Kogel- Mogel” zapraszamy 22 lipca do Nowego Harszu, do Gospodarstwa Agroturystycznego Piotra Melnika.
(Sylwia Nizioł)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages