Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Obchody 100-lecia Zabrostu Wielkiego

2017-06-21 08:29:14 (ost. akt: 2017-06-21 08:42:44)

Już w sobotę (24 czerwca) od godz. 17.00 do 1.00 w nocy odbędą się plenerowe obchody 100-lecia architektury Zabrostu Wielkiego. Wydarzeniu będzie towarzyszył panel naukowy, występy folklorystyczne i atrakcje dla dzieci. Zapraszamy do Zabrostu Wielkiego!

Przed nami niezwykła impreza upamiętniająca stulecie odbudowy wsi Zabrost Wielki po zniszczeniach I wojny światowej. Obchodom jubileuszu towarzyszyć będzie m.in. panel naukowy poświęcony zabytkowej architekturze połączony z wirtualnym spacerem w 3d po Zabroście Wielkim z zabudową z 1917 r. (wg projektu pruskiego architekta Carla Kujatha). Będą to pierwsze rezultaty przeprowadzonego przez naukowców unikalnego na skalę światową zintegrowanego skanowania naziemnego, mobilnego, lotniczego, fotogrametrii lotniczej oraz archiwalnych fotografii - Integracji różnych technologii w dokumentacji całego założenia wiejskiego.

W panelu naukowym udział wezmą pracownicy Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego: Marta Bura i Janusz Janowski (pomysłodawcy projektu) oraz historyk dr Jerzy Łapo. Nie zabraknie też wydarzeń artystycznych oraz rekreacyjnych, dlatego zapraszamy na to święto i jubileuszowy tort całe rodziny.

— Projekt "Gross Sobrost" to bardzo nowatorskie podejście do zagadnienia dziedzictwa kulturowego — mówi dr Jerzy Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. — Pomiary i rekonstrukcje wykonane dzięki zastosowaniu najnowszych technik cyfrowych pozwalają w zasadzie w sposób nieograniczony badać przestrzeń całej wsi. Z jednej strony to takie nowoczesne patrzenie w przeszłość, ale też spojrzenie w przyszłość.
Jak mówi historyk i archeolog z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, wykonane opracowanie można wykorzystać do prac nad rewitalizacją całej miejscowości, tak aby zachować jak najwięcej jej niepowtarzalnego charakteru architektonicznego.

— Podczas części konferencyjnej pokażemy unikalny film z 1994 roku — mówi dr Łapo. — Przedstawia on prace rozbiórkowe zabościańskiej kuźni, która została przeniesiona do węgorzewskiego Parku Etnograficznego nad Węgorapą przy Muzeum Kultury Ludowej, zwanego powszechnie skansenem. Wielu osobom łza w oku się zakręci.
(dp)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages