Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Twórca ludowy w przedszkolu Misia Uszatka

2017-06-09 12:30:32 (ost. akt: 2017-06-09 18:26:43)

Autor zdjęcia: Samorządowe Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka

8 czerwca swoją obecnością zaszczyciła placówkę Samorządowego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka Pani Olga Sachryń – hafciarka, zamieszkała w Węgorzewie.

Pani Olga urodziła się w okolicach Lubaczowa, a w 1947 r. została przesiedlona z rodziną na Mazury, do wsi Janówko koło Węgorzewa. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2004 r. Współpracuje z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Prowadziła kursy haftowania organizowane przez Muzeum i miejscową cerkiew oraz uczyła haftu dzieci w szkole. W 2008 r., podczas XXXVIII Spotkania Twórców, Muzykantów, Śpiewaków oraz ich Przyjaciół w Węgorzewie, Pani Sachryń miała indywidualną wystawę swoich prac. Dzieci z grup „Koguciki” i „Pajacyki” miały okazję przekonać się osobiście, że zdobione przez naszego gościa bluzki i koszule, to prawdziwe dzieła sztuki.

Przedszkolaki mogły zobaczyć, ozdobione haftem krzyżykowym obrazy, stroje ukraińskie, powłoczki na poduszki, serwetki. Dzieci usłyszały od Pani Sachryń, że prawie od 60 lat, od 17 roku życia, jako kontynuatorka tradycji, tworzy ukraińską wyszywankę krzyżykową, której nauczyła się od swojej mamy. Pani Sachryń wyszywa obrusy, ręczniki i serwetki, chorągwie, alby, bluzeczki i koszulki dla komunijnych dzieci, obrazki o tematyce religijnej, a także szaty liturgiczne. Pani Olga pokazała dzieciom, jak wyszywa się krzyżykiem, swoją wizytę wzbogaciła o praktyczną naukę haftu. Dzieci samodzielnie wykonywały wyszywankę krzyżykową, a towarzyszyły temu duma i radość z tworzenia.

Dzieci pięknie podziękowały Pani Sachryń, za wizytę w naszym przedszkolu, za zapoznanie ich ze sztuką ludową, za wszystko, co Pani Olga tworzy i dotychczas stworzyła. Życzyły dużo zdrowia i pomyślności. Uhonorowaniem życzeń i podziękowań, były kwiaty wręczone przez dzieci, wzajemna radość i wzruszenie. Jesteśmy pełni szacunku do sztuki haftowania. Serdecznie dziękujemy Pani Sachryń za krzewienie przepięknego dziedzictwa kulturowego. Ważne są chwile bieżące, ale nie możemy zapominać o tym, co pozostawimy po sobie. Tym, co bezcenne, jest dziedzictwo, które ukształtuje pamięć po nas, zbuduje tożsamość nas samych i przyszłych pokoleń.
(Samorządowe Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka)Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: przedszkolemisuszatek

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages