Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Edukacyjne rozmowy o zagrożeniach związanych z dopalaczami

2017-06-03 10:02:02 (ost. akt: 2017-06-03 10:14:11)

Ruszyła akcja "Uzależnieniom STOP", która ma na celu podniesienie świadomości na temat uzależnień wśród młodzieży. Pracownicy WOTUW w Giżycku oraz kadra Szpitala Psychiatrycznego SP ZOZ w Węgorzewie rozmawiają z młodzieżą w węgorzewskich oraz giżyckich szkołach o zagrożeniach związanych z dopalaczami.

Zadaniem akcji "Uzależnieniom STOP" jest wyedukowanie 1000 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na temat uzależnień. Rezultatem zadania będzie ukończenie przez uczniów tychże szkół spotkań edukacyjno-profilatycznych prowadzonych przez certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień, psychologów i psychoterapeutów Szpitala Psychiatrycznego w Węgorzewie oraz wyposażenie ich w wiedzę na temat zagrożeń wynikających z uzależnień.

— Zauważyliśmy, że na terenie naszego powiatu oraz powiatów ościennych występuje zapotrzebowanie na profilaktykę dzieci i młodzieży w zakresie uzależnień, brakuje również specjalistów w zakresie psychiatrii i terapii uzależnień — mówi dyrektor szpitala psychiatrycznego w Węgorzewie Agnieszka Szałko. — Wyszliśmy z programem "Uzależnieniom Stop", skłaniając się w szczególności ku problemowi dopalaczy.

Prawda jest taka, że wszyscy mówimy, że wiemy dużo, a tak naprawdę wiemy niewiele na temat dopalaczy, konsekwencji i zagrożeń z nimi związanych. Jako dorośli ludzie często jesteśmy mniej uświadomieni od naszej młodzieży. Rynek dopalaczy w dalszym ciągu się rozwija i zbiera kolejne żniwa wśród młodych ludzi. To już nie tylko małe tabletki, a substancje w rozmaitej postaci, dostępne „od ręki” chociażby przez strony internetowe, oferujące szeroki asortyment pod nazwą „artykułów kolekcjonerskich”.

Dyrektor Szpitala Psychiatrycznego podjęła wspólnie ze swoim zespołem i partnerami projektu realizację tego przedsięwzięcia, by rozpowszechnić informację na dwa powiaty. Patronat, w części objął burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk oraz starosta węgorzewski Halina Faj, a w Giżycku burmistrz Wojciech Iwaszkiewicz i starosta Wacław Strażewicz.

Do współpracy zostali zaproszeni: dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Węgorzewa i Giżycka oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Giżycku wraz z młodzieżą, Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Węgorzewie, Młodzieżowa Rada Miejska w Węgorzewie, Młodzieżowa Rada Miejska w Giżycku, Komenda Powiatowa Policji w Giżycku oraz Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku.

Podczas spotkań istotnym elementem była obecność policji, która z racji własnych doświadczeń, w ramach zajęć profilaktyczno-edukacyjnych przedstawiała statystyki problemu dopalaczy. Wdrożenie do projektu Młodzieżowej Rady Miejskiej w obu miastach, ma na celu udostępnienie informacji w bardziej przyswajalny sposób między młodymi ludźmi.
Resztę artykułu przeczytasz w najnowszym wydaniu WT.
(dp)Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages