Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Pomysł na dobrą przyszłość

2017-05-28 14:00:00 (ost. akt: 2017-05-28 11:34:04)

Autor zdjęcia: Archiwum ZSZ w Węgorzewie

Od roku szkolnego 2017/2018 rusza reforma systemu oświaty. Wprowadza ona istotne zmiany do kształcenia zawodowego. To ogromne wyzwanie dla szkół, kadry kierowniczej i nauczycielskiej. Nowy typ szkoły, nowy zawód, nowe zasady współpracy – wszystko to od nowego roku czeka Zespół Szkół Zawodowych w Węgorzewie.

Reforma będzie wdrażana przez kilka lat, pierwszy jej etap to przekształcenie szkoły zawodowej w szkołę branżową I stopnia. Koncepcja szkoły branżowej zakłada, że wiedza i umiejętności zawodowe powinny umożliwić uzyskanie wykształcenia średniego, a także wyższego w równym stopniu jak kształcenie ogólne. I tak, nauka w niej będzie trwać 3 lata i kończy się zdobyciem pierwszej kwalifikacji (np. sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych, murarz-tynkarz, itd.). Absolwenci szkoły I stopnia mogą kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia zdobywając po dwóch latach drugą kwalifikację (np. technik handlowiec, technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa). Nauka w szkole II stopnia kończy się maturą, czyli daje również możliwość podjęcia studiów wyższych.

Szkutnik – zawód z przyszłością
— Szkoła branżowa będzie kształcić uczniów we wszystkich dotychczasowych zawodach, ale mamy też nową propozycję dla absolwentów gimnazjów, jest to nowy zawód – szkutnik — mówi Ireneusz Szepietowski, dyrektor ZSZ w Węgorzewie. — Szacuje się, że zapotrzebowanie na ten zawód będzie co najmniej na najbliższe 25 lat i to nie tylko na Mazurach, nie tylko w Polsce ale w całej Europie. Pomysł z zawodem szkutnika jest więc odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i pomysłem na dobrą przyszłość. Praktykę zawodową zapewni uczniom Stocznia Jachtowa Northman w Węgorzewie. W czasie Dnia Otwartych Drzwi gościliśmy przedstawiciela firmy, Marcina Banasiewicza, który przybliżył nam specyfikę pracy szkutnika. Jak się okazuje, szkutnik pracuje przy produkcji i remontach jednostek pływających, wykonuje i montuje główne ich części, a w praktyce to: stolarz, lakiernik, ślusarz, monter, informatyk, elektronik i wiele innych specjalności, których praca składa się na efekt końcowy.
— Trzeba zacząć od kurzu ale można skończyć na projektowaniu jachtów — zapewniał Marcin Banasiewicz. Stocznia Northman może pochwalić się licznymi sukcesami i nagrodami, jest firmą znaną i cenioną w Europie, a jej jachty można spotkać również w Ameryce i Azji

Praktyki u najlepszych
Zespół Szkół Zawodowych i Stocznia Jachtowa Northman 3 kwietnia br. podpisały wstępne porozumienie dotyczące umowy patronackiej i już zadeklarowały wzajemną współpracę. Głównym celem porozumienia jest wszechstronny rozwój osobowości uczniów, uwzględnienie ich indywidualnych predyspozycji, zainteresowań i potrzeb. W praktyce oznacza to, że proces dydaktyczny będzie atrakcyjniejszy i przyjemniejszy. Na jakie konkretne działania przełożą się te zapisy trudno dziś powiedzieć, bo strony porozumienia dopiero doprecyzują je, a i tak będą je modyfikować dostosowując do potrzeb i oczekiwań uczniów – przyszłych szkutników.
— Część zmian wynika z reformy systemu oświaty, część z potrzeby rzetelnej realizacji misji szkoły — podsumowuje nadchodzące zmiany dyrektor ZSZ p. Ireneusz Szepietowski. — Nasz priorytet to nieustanne podnoszenie jakości kształcenia, między innymi poprzez poszerzanie oferty edukacyjnej pozwalające na dobre przygotowanie młodych ludzi do dorosłego, zawodowego życia.
(Nadzieja Ilasz, mk)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages