Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Wielkie zmiany w Zespole Szkół Zawodowych

2017-05-20 08:32:24 (ost. akt: 2017-05-20 10:53:17)

Autor zdjęcia: Archiwum ZSZ w Węgorzewie

ZSZ w Węgorzewie zyska całkiem nowe oblicze. Wszystko za sprawą inwestycji, która obejmuje rozbudowę szkoły o łącznik pomiędzy budynkiem głównym szkoły, a planowaną w przyszłości salą gimnastyczną. Jest to pierwszy etap rozbudowy szkoły.

Trzeba przyznać, że rozbudowa szkoły będzie dla uczniów wielką zmianą. Proszę zdradzić nam więcej szczegółów dotyczących inwestycji.
Ireneusz Szepietowski, dyrektor ZSZ w Węgorzewie: — Wszyscy się bardzo z tego cieszymy. Uczniowie będą mieli możliwość pobierania nauki w nowych i przestronnych salach na nowoczesnym sprzęcie. Z budową wiąże się nie tylko powstanie samego łącznika, ale także wyposażenie sal dydaktycznych. Jedna sala będzie przeznaczona na profesjonalną pracownie językową z indywidualnymi stanowiskami do nauki języka obcego z systemem sterowania czyli komunikowaniem się nauczyciela z poszczególnymi uczniami lub grupami uczniów. Druga sala będzie pracownią na potrzeby zawodu technik obsługi turystycznej. Planujemy stworzenie mini recepcji, biura turystycznego i informacji turystycznej. Sala będzie również wyposażona w laptopy. Trzecia sala będzie salą komputerową, w której będzie zainstalowane oprogramowanie typu CAD przeznaczone do projektowania na potrzeby zawodu stolarza, szkutnika czy mechanika pojazdów samochodowych. Czwarta sala będzie mieściła laboratorium na potrzeby zawodu stolarz i szkutnik i będzie wyposażona w sprzęt laboratoryjny do badania właściwości drewna, tworzyw sztucznych czy laminatów. W sali będzie również wentylacja mechaniczna. Każda sala będzie wyposażona w tablicę multimedialną z projektorem. Ten projekt to nie tylko wybudowanie ale i wyposażenie w nowoczesny sprzęt. Samo wyposażenie czterech pracowni w projekcie to ok. 385 tys. złotych.

Podobno stworzenie nowych zawodów było warunkiem otrzymania dofinansowania na budowę łącznika?
Halina Faj, Starosta Węgorzewski: Projekt został złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014/2020 do osi priorytetowej nr 9 dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, poddziałanie infrastruktura kształcenia zawodowego. Jednym z warunków, aby otrzymać dofinansowanie z UE na budowę łącznika było stworzenie nowych zawodów. W tym przypadku wybór padł na szkutnika. Zawód kiedyś funkcjonował, z czasem jednak przestał istnieć ze względu na technologiczne zmiany. W kwietniu ubiegłego roku Ministerstwo Edukacji przywróciło ten zawód, na który teraz istnieje duże zapotrzebowanie, ze względu na stocznie w naszym mieście. Drugim zawodem będzie technik obsługi ruchu turystycznego. W ZSZ będzie to całkowicie nowy zawód. Powstanie tych kierunków determinowało dofinansowanie z RPO.

Jak się pan czuje jako dyrektor ZSZ w związku ze zmianami, które czekają szkołę?
Ireneusz Szepietowski: — Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Po raz pierwszy od wielu lat nastąpi istotny rozwój szkoły w sensie bazy materialnej. Przez wiele lat odbywały się remonty wewnątrz. Budynek ogranicza możliwości rozwojowe szkoły. Nie jest to budynek typowo szkolny tylko został zaadoptowany z byłego szpitala, który się tu mieścił. Znacząco ograniczał możliwości wprowadzania nowych zawodów, rozszerzania funkcjonalności szkoły o nowe zawody. Praktycznie każda sala, która funkcjonuje w tym budynku jest wykorzystana do granic możliwości. Cieszymy się bardzo, że powstanie łącznik z tego powodu, że budynek ten powierzchnią użytkową będzie porównywalny z obecnym budynkiem szkoły. Pojawią się trzy bardzo duże sale dydaktyczne mające każda po 60 metrów kwadratowych na pierwszym poziomie. Pracownia laboratoryjna na poziomie zerowym na ok. 40 metrów kwadratowych z zapleczem socjalnym z szatnią i łaźnią na potrzeby zawodu szkutnik oraz wentylacją mechaniczną więc warunki do pracy i nauki znacząco się poprawią. Poprawi się również estetyka obszaru szkoły.
Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu WT.
(dp)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do niżej #2249234 | 83.6.*.* 20 maj 2017 16:44

  Najpierw należy przeczytać artykuł a dopiero potem się wypowiadać. Łącznik to budynek z nowoczesnymi salami dydaktycznymi i nowoczesnym wyposażeniem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Najpierw budują łącznik donikąd #2249082 | 178.235.*.* 20 maj 2017 08:45

  sala jest dopiero planowana przecież ;)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages