Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Dług, który nigdy o Tobie nie zapomni

2017-04-21 16:05:13 (ost. akt: 2017-04-22 11:32:48)

Autor zdjęcia: Pixabay

W tym roku posłowie przyjęli nowelizację kodeksu karnego, zgodnie z którą karane ma być już trzymiesięczne niepłacenie alimentów. Postanowiliśmy przyjrzeć się jak sprawy alimentów wyglądają W Węgorzewie. W zeszłym roku łączna kwota wypłaconych świadczeń alimentacyjnych wyniosła 893 643,00 zł.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub w szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia. Jeśli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności - bezterminowo. Przyznanie prawa jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 725 zł. Wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego pokrywa się z wysokością bieżąco ustalonych alimentów przez sąd, nie może jednak przekroczyć kwoty 500 zł miesięcznie.

Okres zasiłkowy, czyli kiedy składać wnioski?

Wnioski o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego można składać przez cały okres świadczeniowy. Jeżeli jest to kontynuacja sprawy wniosek wraz z dokumentami na nowy okres świadczeniowy należ złożyć do 31 sierpnia. Okres świadczeniowy trwa od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Warto zaznaczyć, że przy każdorazowej zmianie liczby członków rodziny, uzyskaniu lub utracie dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, osoba uprawniona albo jej przedstawiciel ustawowy są zobowiązani do niezwłocznego powiadomienia ośrodka.

Postępowanie w stosunku do dłużnika
Ośrodek podejmuje postępowanie wobec dłużnika alimentacyjnego po wydaniu decyzji przyznającej świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub po otrzymaniu wniosku z innej gminy w sytuacji gdy dłużnik mieszka na terenie naszej gminy a świadczenia wypłacane są w innej gminie. Taka osoba wzywana jest na wywiad alimentacyjny. Z kolei gdy osoba jest bezrobotna i zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Węgorzewie, MGOPS występuje z wnioskiem o aktywizację zawodową dłużnika.
Więcej przeczytasz w najnowszym numerze WT.
(dp)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages