Poniedziałek, 25 marca 2019. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

"Sezon" na dziury w drogach rozpoczęty

2017-03-25 12:05:05 (ost. akt: 2017-03-25 12:11:27)

Nadeszła wiosna, a wraz z nią problem, który co roku wraca jak bumerang. Topniejące śniegi obnażyły dziurawe ulice, które są zmorą wielu podróżujących autami mieszkańców. Nasi Czytelnicy żalą się na stan dróg i pytają co w razie uszkodzenia pojazdu z powodu złej nawierzchni.

— Codziennie jeżdżę drogą dojazdową do wsi Janówko i to co tam jest nawet trudno nazwać drogą. — mówi węgorzewianin Mariusz Rogucki. — Samochody tak się niszczą od tych dołków, w których często teraz stoi woda, że aż żal. Zawieszenia się psują, bo jedzie się gorzej niż po brukowanej drodze.
Nasz Czytelnik zgłaszał już sprawę w urzędzie miejskim, jednak dalej nic się w tej kwestii nie zmieniło.
—Półtorej roku temu dzwoniłem do urzędu w sprawie tej drogi, bo była naprawiana gruzem z rozbiórki jakiegoś budynku — dopowiada pan Mariusz. — W tym gruzie znalazłem gwoździe. Zwróciłem na to uwagę i następnego dnia prace zostały przerwane. Po moim telefonie obiecano że będzie nawierzchnia asfaltowa zaraz po Nowym Roku. Zaczął się kolejny rok, a droga jaka była taka jest. Urzędnik odpowiedzialny za to powiedział mi po prostu to co chciałem usłyszeć. Rozmawiałem z panią sołtys która mówi, że nie ma na to obecnie finansów, ale będzie pomagała jak może. Każdy się na to skarży, ale wszystko jest w rękach urzędników, tylko, że ktoś musi pomóc im wziąć się za tą zapomnianą część miasta.

Wszystko zależy od dofinansowania

— W styczniu 2017 roku Gmina Węgorzewo złożyła wniosek o przyznanie środków z budżetu województwa z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych — komentuje Robert Kozian, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Węgorzewie. — Przedsięwzięcie polegać ma na wymianie nawierzchni drogi gminnej nr 128010 N w miejscowości Janówko. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku przez samorząd województwa, zostałaby wykonana nowa nawierzchnia drogi z betonu asfaltowego od przejazdu kolejowego na długości około 720 m, jako droga dojazdowa do gruntów rolnych.
Wymiana nawierzchni miałaby zostać wykonana jeszcze w tym roku jednak wszystko zależy od dofinansowania.
— Jeżeli Gmina nie otrzyma dofinansowania, prowadzone będą tylko doraźne naprawy przedmiotowej drogi, w zakresie takim jak w latach poprzednich — wyjaśnia Robert Kozian. — Odnośnie stwierdzenia Czytelnika, że półtora roku temu otrzymał informację o niezwłocznym wykonaniu nowej nawierzchni drogi należy potraktować jako niedomówienie – nie było takiego zadania inwestycyjnego w budżecie Gminy, więc nikt z pracowników tutejszego urzędu nie mógł obiecać czegoś, czego nie ma.

Ulica Struga tonie w ciemności i śmieciach

Kolejna skarga dotyczyła ul. Struga w Węgorzewie. Wskazany problem to obecny stan czystości, brak oświetlenia i droga usiana dziurami.
— Od lat czekamy na oświetlenie i normalny przejazd — żali się mieszkanka bloku przy ul. Struga. — Ulica, w tym przypadku to kreślenie na wyrost – szczególnie jej końcowy odcinek. Droga usiana jest dziurami tak, że ciężko się po niej poruszać samochodami, a nawet pieszo.
Poza dziurawym odcinkiem, węgorzewianka wskazuje również problem z oświetleniem i wątpliwym stanem czystości ulicy.
— Po zmroku, na tym, że odcinku panują egipskie ciemności — dopowiada Czytelniczka. — Sprawa była już zgłaszana w UM, padły nawet deklaracje, że w końcu coś się zmieni, niestety wciąż nic się nie dzieje. To bardzo uciążliwe dla mieszkańców, tym bardziej, że wieczorami brak oświetlenia wykorzystują osiedlowe pijaczki, które zostawiają po sobie mnóstwo śmieci. Nikt tam nie zagląda, nie sprząta, nasza ulica tonie w brudzie, dziurach i mroku. Czy tak powinna wyglądać ulica w środku miasta?

Jest szansa, że będzie jaśniej

O komentarz do sygnału ponownie poprosiliśmy Roberta Koziana, naczelnika Wydziału Infrastruktury i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Węgorzewie.
— Odpowiadając na sygnał mieszkanki z ul. Struga informuję, że dwa lata temu Gmina wybudowała około 40 m odcinek drogi do budynku Struga 7, wraz z nowym oświetleniem drogowym wyremontowanego odcinka, więc nie można powiedzieć, że od lat nic się nie dzieje w tym rejonie — odpowiada Robert Kozian.— Posiadamy opracowany harmonogram dobudowy oświetlenia drogowego na terenie gminy na kilka lat i staramy się tego trzymać (oczywiście w ramach przeznaczonych środków w budżecie). W bieżącym roku wpłynął wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej Struga 7 o dostawienie jednego punktu oświetlenia drogowego i postaramy się to wykonać, pod warunkiem wygospodarowania środków z oszczędności na innych zadaniach.

Co robić ze zniszczonym autem?

Mieszkańcy zadają również pytanie co robić w przypadku, gdy uszkodzimy pojazd z powodu złej nawierzchni drogi. To pytanie skierowaliśmy do policji.
— Powstałą szkodę w pojeździe możemy zgłosić zarządcy drogi, a on przekaże sprawę ubezpieczycielowi, czy też bezpośrednio powiadomimy ubezpieczyciela zarządcy drogi — wyjaśnia rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie Agnieszka Filipska. — Dane właściwego zakładu ubezpieczeń udostępni nam zarządca drogi, często jest to informacja łatwo dostępna na stronie internetowej zarządcy drogi.
Czy takie skargi miały już miejsce na terenie naszego powiatu?
— W ciągu ostatniego roku na terenie powiatu węgorzewskiego wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące uszkodzenia pojazdu spowodowanego złą nawierzchnią drogi — odpowiada policjantka. — Jedno ze zgłoszeni dotyczyło drogi w miejscowości Stręgielek, zaś drugie drogi w miejscowości Perły.

Uszkodziłem samochód na dziurawej drodze – co robić?
• Ustalić dokładnie, gdzie doszło do zdarzenia (jaka miejscowość, jaka droga, który kilometr, ewentualnie w pobliżu jakiego budynku lub innego charakterystycznego miejsca oraz kto jest zarządca drogi).
• Zabezpieczyć dokumentację fotograficzką z miejsca zdarzenia (zrobić zdjęcia dziury w drodze, zdjęcia ogólnego planu miejsca zdarzenia z widocznym samochodem oraz zdjęcia uszkodzonych elementów samochodu).
• Jeśli byli świadkowie zdarzenia, to poprosić o ich dane kontaktowe. Wezwanie policji lub straży miejskiej na miejsce zdarzenia nie jest konieczne.

Do kogo się zgłosić z problemem?

Podmiotem zobowiązanym do naprawienia szkody spowodowanej przez najechanie na dziurę w drodze jest zarządca drogi. Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych zarządcą drogi jest dla dróg:
1) krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
2) wojewódzkich – zarząd województwa
3) powiatowych – zarząd powiatu
4) gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta)
(dp)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jakub #2209622 | 26 mar 2017 13:19

  Z pewnością będzie nie raz potrzebne: Do kogo się zgłosić z problemem? Podmiotem zobowiązanym do naprawienia szkody spowodowanej przez najechanie na dziurę w drodze jest zarządca drogi. Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych zarządcą drogi jest dla dróg: 1) krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad 2) wojewódzkich – zarząd województwa 3) powiatowych – zarząd powiatu 4) gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2209619 | 26 mar 2017 13:17

  "Zawieszenia się psują, bo jedzie się gorzej niż po brukowanej drodze. A w Olsztynie znaleźli się tacy co chcą odsłaniać bruki. W jakim celu? Czyżby mało było atrakcji z dziurami i korkami?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages