środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Porady mazurskiego znachora: miłość, a ślady na piasku

2017-03-19 12:00:00 (ost. akt: 2017-03-19 15:16:38)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Boicie się czarownic i czarowników? I słusznie. Ale co zrobić gdy zakochaliście się, a oblubieniec nawet na was nie spojrzy? I żadne zaloty i okazywanie względów nie pomagają?

Może zacząć od „ziółek”? Profesor Jacek Wijaczka z Torunia, zgłębiając tematykę procesów o czary w dawnych Prusach Książęcych, stworzył listę ziół pomagających miłości. Lubczyk ogrodowy noszony przy sobie miał zapewniać ogólną sympatię, a żadna dziewczyna nie mogła się oprzeć młodzieńcowi zaopatrzonemu w ową roślinę. Okaz obrazków plamistych włożony przez dziewczynę do buta przed tańcami, przyciągał chłopców bez wyjątku. Był tylko warunek – należało wypowiedzieć odpowiednie zaklęcie. Wielką miłość gwarantowało dotknięcie wybranej osoby zielem cykorii podróżnika. Ale żeby akcja zakończyła się powodzeniem, roślinę należało wykopać w Wielki Piątek za pomocą srebrnej monety!

Jak skłonić młodzieńca do ożenku?
Wielki Piątek jest tylko raz w roku, a miłość może się przecież nadarzyć każdego dnia. Co wtedy? W 1589 roku w okolicach Ełku niejaka Polonia z Siedlisk urodziła nieślubne dziecko Mateusza, syna sołtysa z Orzechowa. Młodzieniec nie chciał się jednak żenić. Polonia za pośrednictwem Alexiny – pastuszki ze swojej wsi – dotarła do Zuzanny Schulz, sołtysowej w Grabniku. Ta poradziła, żeby Polonia i Alexina wzięły taczki, wstawiły je do stodoły i po zachodzie słońca uderzały w koło. Miały też przynieść piasek spod stóp Mateusza, to znaczy z miejsca przez które przechodził. Nie wiadomo jak sprawa matrymonialna się skończyła, niemniej sołtysową postawiono przed sądem w Ełku, oskarżono o czary i torturowano. Sołtysowi Schulzowi udało się „z pomocą wielu dobrych ludzi” wydostać żonę z więzienia. Rodzinie odebrano jednak dom i wszelkie nieruchomości, tak że musieli żebrać. Mieszkańcy Grabnika domagali się ponadto od starosty, aby wygnał Schulzów ze wsi.

Śmierć za uprawianie czarów
W 1615 roku w Węgorzewie przed sądem miejskim toczyła się sprawa wytoczona zagrodniczce Annie z Dąbrówki przez czeladnika krawieckiego Paula Mazullzigka z tej samej wsi. Mężczyzna wyjechał do Polski, ale zanim to się stało, Anna „wzięła ślad jego stopy” i Paul okulał! Kobieta zrobiła to na zlecenie Doroty Gichowej, która chciała, żeby czeladnik nie wyjeżdżał, albo szybko wrócił i ożenił się z jej córką! Kulejący Paul kazał zawieźć się do Dąbrówki i rozmówił się z Anną. I po czterech dniach wyzdrowiał! Pewny, że to co się z nim ostatnio działo, to sprawa czarów, zgłosił sprawę staroście węgorzewskiemu. W trakcie procesu Anna przyznała się, stara Gichowa nie. Obie zostały wydane katu.

Tylko Pan Bóg może pomóc
W 1613 roku pewien knecht (służący) z Węgorzewa wyrzucił z domu pana Perbandta rzeczy należące do Orthie Klein, żony Andreasa. Zrozpaczonej kobiecie pomoc zaoferowała jej siostra Else. Była to jednak bardzo specyficzna pomoc. Else powiedziała: „Orthie, tylko nie płacz. Przygotuję ci coś i «zapłacimy» temu knechtowi”. Poleciła siostrze, aby ta dostarczyła jej... pępowinę! Później Else zrobiła zawiniątko i poleciła, aby Orthie zakopała je pod kamieniem przed stajnią, gdzie często przechodził ów niegodziwy mężczyzna. Miała też przy tym wypowiedzieć zaklęcie: „Kładę cię tu w imię diabła. Kiedy knecht tędy przejdzie to okuleje i zmarnieje”. Ażeby mieć pewność co do skuteczności zabiegu, Else poleciła siostrze, aby ta zmieszała trochę chleba, popiołu i czegoś, co w aktach sądowych zapisano jako „eine watel”. To wszystko Orthie rzuciła pod płot, przy którym przechodził knecht, wypowiadając powtórnie to samo zaklęcie. I co się stało? Po trzech dniach służący okulał i powykręcało mu ręce! Przed sąd trafiła tylko Orthie, która stwierdziła, że nie wie co zrobić, aby knecht odzyskał zdrowie i że teraz to tylko Pan Bóg może mu pomóc... Else uciekła.
(Jerzy Łapo, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie)

c.d.n.

Fot. pixabay.com
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages