Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Palący problem na celowniku

2017-03-18 18:00:00 (ost. akt: 2017-03-17 12:01:32)

Autor zdjęcia: źródło: dziennikelblaski.pl

Barszcz Sosnowskiego przywędrował do Polski z Kaukazu. Ta inwazyjna roślina jest szczególnie niebezpieczna w okresie kwitnienia i owocowania. Podczas upałów, nawet pośredni kontakt z barszczem może doprowadzić do poparzeń.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie przeznaczył 300 tysięcy złotych na walkę z usuwaniem barszczu Sosnowskiego. Dofinansowanie na walkę z niebezpieczną rośliną pozyskać mogą jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne Lasów Państwowych. Środki można przeznaczyć na usługi związane z wykonaniem zabiegów likwidacji barszczu Sosnowskiego, takie jak: zakup środków chemicznych, oprysków, komponentów umożliwiających realizację zabiegów, a także na zabezpieczenie miejsca wykonywania prac.

— Gmina będzie się starała o pozyskanie środków na likwidację barszczu Sosnowskiego — zapewnia Andrzej Fil, sekretarz w Urzędzie Miejskim w Węgorzewie. — Mamy ewidencję stanowisk tej rośliny i obecnie musimy przygotować wszystkie dokumenty niezbędne do pozyskania dofinansowania. Wniosek musimy złożyć do 28 kwietnia 2017 roku.

Jak informują urzędnicy z urzędu marszałkowskiego, beneficjent może pozyskać do 100 proc. kosztów kwalifikowanych nieprzekraczających 2 tys. zł za 1 ha obszaru, z którego zostanie usunięty barszcz Sosnowskiego (1 ha rozumie się jako sumę łącznej powierzchni, z której zostanie usunięta roślina).

— Do 31 marca właściciele działek ujętych w gminnej ewidencji stanowisk barszczu Sosnowskiego zobowiązani są do dostarczenia do nas opinii z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie lub Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego o zasadności wykonania zabiegów — mówi Ewa Wojnowska z Biura Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Węgorzewie. — Rejestracja działek, na których występuje barszcz odbywa się z kolei w Wydziale Geodezji, Mienia i Planowania Przestrzennego i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim.
(mk)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages