Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Węgielsztyn rajem dla archeologów. Co przyciąga ich do grodziska?

2017-03-10 20:00:42 (ost. akt: 2017-03-10 12:38:15)
Badania Archeologiczne prowadzone były także m. in. na terenie budowy drogi Olsztyn - Olsztynek. Zdjęcie jest ilustracją treści

Badania Archeologiczne prowadzone były także m. in. na terenie budowy drogi Olsztyn - Olsztynek. Zdjęcie jest ilustracją treści

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Grodzisko w Węgielsztynie koło Węgorzewa przez wielu określane jest jako raj dla archeologów. I nic dziwnego, bo jest to miejsce, które mimo licznych badań wciąż skrywa wiele tajemnic. Nasz region może się pochwalić nie tylko Węgielsztynem - takich miejsc mamy o wiele więcej.

Węgielsztyn to mała miejscowość w pobliżu Węgorzewa, która została założona na początku XV wieku. Co wyróżnia ją spośród innych na Warmii i Mazurach? M. in. to, że jest rajem dla archeologów. Badacze podejrzewają, że ludzie na terenie Węgielsztyna mieszkali już znacznie wcześniej. Pierwsze z licznych wykopalisk przeprowadzono tam w XVIII wieku. Odkryto tam wtedy pozostałości z okresu wczesnego średniowiecza.

Następnie teren ten został zbadany w 1970 r. Wtedy odkryto tam ślady świadczące o obecności ludzi w jeszcze wcześniejszych latach niż te podawane we wstępnych szacunkach.

Teraz wyniki z kolejnych badań archeologicznych z ubiegłego roku zaprezentował Sławomir Wadyl z Uniwersytetu Warszawskiego. Jakie są ich wyniki?
Przede wszystkim wiadomo już na pewno, że na terenie Węgielsztyna ludzie żyli już w epoce żelaza. Było tam grodzisko. badacze znaleźli tam m. in. rodzaj suchego murku, który pochodzi z okresu 500 lat p. n. e. Element ten reprezentuje tzw. kulturę kurhanów zachodniobałtyjskich.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zaw #2200152 | 83.9.*.* 11 mar 2017 19:07

  Może i tak, ale nazwa debilna wymyślona w 45. Co to za jakiś Węgielsztyn? Engelstein!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. RR #2199747 | 188.146.*.* 11 mar 2017 08:03

   Wspaniała miejscowość i ludzie

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages