Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2017-02-24 12:00:00 (ost. akt: 2017-02-22 20:02:36)

Autor zdjęcia: ipn.gov.pl

Wszyscy jesteśmy żywym dowodem na to, że pamięć o narodowych bohaterach nie umiera wraz z nimi. W tym roku ponownie wspomnimy ich walkę o niepodległą Polskę oraz opór zbrojny stawiany próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczniemy w naszym mieście już 26 lutego.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny" — tak brzmiało uzasadnienie projektu ustawy skierowane do Sejmu przez śp. Lecha Kaczyńskiego. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę i tym samym ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Dzień ten został wpisany do kalendarza polskich świąt państwowych. To ważna data dla każdego patrioty. Tegoroczne obchody zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Węgorzewie rozpoczniemy już w niedzielę, 26 lutego.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Węgorzewie

W niedzielę, o godzinie 10.00 w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” z wojskową asystą honorową, w obecności pocztów sztandarowych służb mundurowych, weteranów, szkół i organizacji społecznych Węgorzewa. Po zakończeniu nabożeństwa, w parafialnej świetlicy "Damaszek" odbędzie się spotkanie poświęcone historii Żołnierzy Wyklętych. Tego samego dnia, po zakończeniu każdej mszy, we wszystkich parafiach dekanatu Węgorzewo zostanie przeprowadzona Ogólnopolska kwesta na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych.

Również 26 lutego, o godz. 13.00, z placu Wolności w Węgorzewie ruszy Bieg Tropem Wilczym – Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dystans biegu wynosi 1963 metrów i symbolizuje datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franciszka ps. „Lalek”. Bieg odbędzie się w ponad 200 miejscach w całej Polsce. Weźmie w nim udział ok. 60 tysięcy osób. W ten sposób biegacze będą świętować Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych i wspominać walczących w polskim podziemiu antykomunistycznym. Organizatorami biegu jest 11. Mazurski Pułk Artylerii oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych corocznie obchodzony jest 1 marca. Tego dnia, o godzinie 16.00 na Rondzie im. "Żołnierzy Wyklętych" na skrzyżowaniu ul. Zamkowej i Targowej w Węgorzewie zostaną zapalone białe i czerwone znicze. Każdy z nas może dołączyć ze swoim światełkiem pamięci. Dodatkowo, 3 marca (piątek), w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła zostanie odprawiona Droga Krzyżowa Żołnierzy Wyklętych. Nabożeństwo odbędzie się w dwóch godzinach: o godzinie 17.15 dla dzieci oraz o godzinie 18.30 dla dorosłych.

— Biorąc udział w Obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie, zamanifestujemy swoją postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych — zachęcają członkowie komitetu organizacyjnego obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie.
Pokażmy, że los narodowych bohaterów nie jest na obojętny i uczcijmy ten dzień z godnością. Oddajmy hołd Niezłomnym Żołnierzom, którzy byli gotowi oddać własne życie za wolną i niepodległą Polskę.
(mk)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages