Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Szkolny "Pojedynek Czarodziejów"

2017-02-23 10:00:00 (ost. akt: 2017-02-22 19:29:21)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Już po raz drugi w Zespole Szkół w Radziejach odbył się pokaz doświadczeń i eksperymentów z różnych dziedzin nauki z elementami magicznych sztuczek pod tajemniczo brzmiącą nazwą "Pojedynek czarodziejów". Pomysłodawczynią tego spotkania była Katarzyna Chędel – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

Zarówno uczniowie z klas I-III jak i zespoły badawcze z klas starszych SP i gimnazjum zaprezentowali przygotowane pod okiem nauczycielek chemii i fizyki bardzo ciekawe zjawiska fizyczne i chemiczne. Na początek pierwszoklasiści pokazali sztuczkę z rozcinaniem papieru, druga i trzecia klasa zaprezentowała różne doświadczenia z balonami, ciśnieniem powietrza i elektryzowaniem się przedmiotów po wpływem pocierania. Efektownie fruwały balony w korytarzu powietrznym, który powstał pod wpływem powietrza z suszarki. Widzieliśmy tez rakietę z balona i przyklejone do balona szklanki oraz monetę fruwającą w balonie.

Starsi uczniowie przeprowadzili bardzo ciekawe doświadczenia chemiczne z różnymi substancjami, wodą, barwnikami oraz fizyczne, dotyczące elektryczności, budowy materii czy siły odśrodkowej. Dowiedzieliśmy się, że plazma jest nietypowym stanem skupienia przypominającym gaz, ale jej wiele cząsteczek jest naładowanych elektrycznie. Wszyscy zachwycali się kolorami lampy plazmowej. Wiele ciekawych eksperymentów i sztuczek możemy sami zrobić w domu, używając zwykłych produktów spożywczych takich jak soda, mąka, proszek do pieczenia, ocet, olej czy woda. Nawet wywar z liści kapusty czerwonej przydał się do ciekawego doświadczenia z kolorowymi płynami.

Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klas I-III byli zachwyceni, tym co zobaczyli i pewnie nie mogą się doczekać lekcji chemii i fizyki. Nauka jest bardzo ciekawa i wcale nie taka trudna jak się wydaje. Trzeba tylko mieć w sobie ciekawość i żyłkę badacza oraz umieć wyciągać wnioski.
(Małgorzata Juszczuk-Jelska)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages