środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Projekt przeorganizowania sieci szkół zatwierdzony

2017-02-17 12:34:04 (ost. akt: 2017-02-17 10:38:09)

W poniedziałek (13 lutego) w Urzędzie Miejskim odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej. Tego dnia radni głosowali nad projektem dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez gminę Węgorzewo do nowego ustroju szkolnego.

Zgodnie z ustawą, od 1 września 2017 r. zespół publicznych szkół, w skład którego wchodzi dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i gimnazjum, staje się ośmioletnią szkołą podstawową. Zgodnie z projektem uchwały przygotowanej na poniedziałkową sesję, Gimnazjum im. J. A. Helwinga z siedzibą w Węgorzewie włączone zostanie do Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika w Węgorzewie. Po wakacjach (do 31 sierpnia 2019 r.) dotychczasowe klasy publicznego Gimnazjum w Radziejach wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Radziejach będą prowadzone w publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września w Radziejach. Uchwała, o której mowa oferuje nie tylko nowe wytyczenie granic obwodów, wskazując lokalizację nowych, ośmioklasowych szkół podstawowych, ale jest też pierwszym dokumentem, który oficjalnie i ostatecznie likwiduje nasze gimnazja.

Jedna zmiana, wiele obaw
W spotkaniu uczestniczyli również dyrektorzy gminnych placówek oświatowych i nauczyciele. Niektórzy Radni wyrażali swoje wątpliwości na posiedzeniu komisji, że wbrew zapewnieniom ministra edukacji narodowej reformy nie da się wprowadzić bez zaplecza finansowego. Koszty przystosowania budynku gimnazjum do nauczania początkowego nie były jeszcze kalkulowane. Podczas dyskusji poruszono też problem ewentualnych zwolnień wśród nauczycieli i pracowników administracji i obsługi szkół, a także rozmawiano na temat świadczeń kompensacyjnych. Usłyszeliśmy, że w gronie nauczycieli znajduje się spora liczba osób, które mają uprawienia do świadczeń kompensacyjnych. Sprawy kadrowe to trudny temat i nie wiadomo jak zostanie rozegrany.
— Podczas sesji zabrałam głos, chcąc aby nasi radni zastanowili się czy, aby na pewno muszą podejmować teraz decyzję w sprawie zmiany okręgów— mówi Elżbieta Buczek, prezes węgorzewskiego koła Związku Nauczycielstwa Polskiego —prosiłam, aby włodarze zastanowili się, czy w ogóle musimy przystępować do tej reformy, a jeżeli tak to czy natychmiast.

Na czym stanęło?
Ze strony burmistrza, usłyszeliśmy, że wydał on zalecenie dotyczące nauczycieli zagrożonych utartą pracy. Osoby te w pierwszej kolejności mają być zatrudniane w innych placówkach oświatowych. Jedna z dyrektorek węgorzewskich szkół powiedziała, że pani minister obiecuje, że w subwencji znajdą się różne rzeczy jednak dyrektorzy szkół wątpią w te zapewnienia. Sesja Rady Miejskiej pomimo sprzeciwu dwóch radnych (Dariusza Wasilewskiego i Tomasza Wierzchowskiego) doszła do porozumienia w zakresie przyjęcia projektu przeorganizowania sieci szkół. Od głosu wstrzymał się Grzegorz Pykała, z kolei radnej Olgi Jasionowskiej zabrakło na sesji. Tego dnia uchwała Rady Miejskiej w Węgorzewie w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez gminę Węgorzewo do nowego ustroju szkolnego przeszła 11 głosami za. Wiemy już, że Gimnazjum w Zespole Szkół w Radziejach zakończy działalność z dniem 31 sierpnia 2017 r., Gimnazjum im. J. A. Helwinga w Węgorzewie zakończy działalność rok później, 31 sierpnia 2018 r.
(dp)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. west #2184715 | 164.126.*.* 17 lut 2017 14:23

    raz,dwa,trzy-wypadasz ty !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages