Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Pracownika socjalnego łatwo nie oszukasz

2017-02-10 12:14:37 (ost. akt: 2017-02-10 12:31:10)

Liczba rodzin w gminie Węgorzewo objętych pomocą społeczną w 2016 roku to 761 rodzin. W gminie jest 188 rodzin, które jednocześnie kwalifikują się do pomocy społecznej i pobierają też 500+. Według MGOPS'u w naszym mieście większość ludzi, mimo pomocy stara się o zmianę swojej sytuacji.

Problemy z aktywizacją zawodową
Według informacji pracowników socjalnych MGOPS'u osoby z wykształceniem i kwalifikacjami, które nie podejmują pracy to często samotne matki z małymi dziećmi. Są również osoby mieszkające poza Węgorzewem, które mają problemy komunikacyjne, brak połączeń z komunikacją publiczną, a także brak pomocy ze strony rodziny w opiece nad dziećmi. Program Rodzina 500+ w przypadku pierwszego dziecka jest uzależniony od dochodu, podobnie jak zasiłki rodzinne. Może być zatem jednym z powodów decydujących, że są osoby, które świadomie nie podejmują pracy, aby nie utracić świadczenia.

Kontrakt socjalny batem na lenistwo
Sytuacji, w których osoby korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej, nie starają się o aktywizację zawodową jest mało w naszej gminie. W takich sytuacjach mamy kontrakty socjalne, do których pracownik zawsze może się odwołać. — Kontrakt socjalny to narzędzie pracownika socjalnego, dzięki któremu osoba potrzebująca pomocy zobowiązuje się do aktywizacji zawodowej —mówi dyrektorka MGOPS w Węgorzewie Dorota Giczewska— Takie kontrakty są indywidualnie dostosowane do osoby i jej możliwości.
Od 2 lat tutejszy Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Węgorzewie oraz Gminą Węgorzewo realizuje Program Aktywizacji i Integracji mający na celu aktywizację społeczna i zawodową podopiecznych tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej znajdujących się w III profilu pomocy.

Mamy tendencję spadkową
Tendencja spadkowa wśród rodzin korzystających z programu Rodzina 500+ jest dobrym powodem do zadowolenia. Program ten spowodował, że część ludzi przestało korzystać z innych świadczeń. Usłyszeliśmy w MGOPS'ie że tendencja spadkowa spadkowa doprowadziła do tego, że 41 rodzin przestało ubiegać się o różne formy świadczeń. Na pytanie ile rodzin korzysta z pomocy społecznej jednocześnie pobierając 500+ dowiedzieliśmy się, że takich rodzin mamy w gminie 188, które jednocześnie kwalifikują się do pomocy społecznej i pobierają też 500+. Z tego 132 rodziny, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego z pomocy społecznej.

Pracownika socjalnego łatwo nie oszukasz

Pracownicy socjalni przeprowadzają wywiady środowiskowe w miejscu zamieszkania danej osoby. Według danych MGOPS w Węgorzewie jest mały odsetek osób z wyższym wykształceniem, które pozostają bezrobotne. Usłyszeliśmy, że osobom z wyższym wykształceniem jest znacznie łatwiej znaleźć pracę.
Czy zdarzają się sytuacje, w których osoby nie chcą podpisywać kontraktu socjalnego?
— U mnie wszystkie osoby, z którymi pracuję chciały podpisać kontrakt i zmienić swoja sytuację — mówi jeden z pracowników MGOPS w Węgorzewie — miałam osoby, które może mniej chętnie podpisywały kontrakt, jednak po omówieniu konsekwencji jak np. odmowy przyznania świadczenia lub wstrzymania świadczeń osoby te zmieniały zdanie i zawierały kontrakt socjalny

Różni ludzie, różna pomoc

Do ośrodka przychodzą różne osoby, które wiedzą o formach świadczeń i kryteriach ubiegania się o pomoc. Jak państwo to odbieracie?
— Nie ma w tym nic dziwnego, jeżeli ktoś spełnia kryteria ubiegania się o pomoc to my jej udzielamy — mówi pracownik socjalny — świadomość wśród ludzi tego co im się należy jest wysoka. Większość ludzi wie na co może liczyć ze strony ośrodka.
Pracownicy socjalni to ludzie w różnym wieku i stażu pracy, łączy ich jednak chęć pomocy i wrażliwość na innych ludzi
— Miałam sytuację, w której pewna pani przyszła do mnie i zapytała czy należy jej się jakaś pomoc, ponieważ niebawem ma nabyć uprawnienia do emerytury —mówi kolejny pracownik MGOPS'u— Jest jednak w takim wieku, gdzie bardzo ciężko jest znaleźć jakąkolwiek pracę. Nasza pomoc będzie zatem przejściowa do czasu aż ta osoba, przejdzie na emeryturę.

Nie warto oszukiwać
Jak z kolei wygląda sprawa składania fałszywych oświadczeń? czy zdarza się to w naszej gminie?
— Owszem, odnotowujemy sporadyczne przypadki jednak zawsze staramy się to weryfikować na bieżąco — mówi jeden z pracowników — Mieszkamy w zbyt małym mieście, aby coś mogło się skutecznie przed nami ukryć. Pewne rzeczy możemy sprawdzić nie opuszczając nawet biura. Jeżeli osoba pobierze świadczenie pieniężne uzyskane na podstawie nieprawdziwych informacji lub nie poinformuje o zmianie sytuacji materialnej lub osobistej to wówczas prowadzimy postępowanie administracyjne i dochodzimy żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
(dp)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages