Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2017-01-27 10:20:51 (ost. akt: 2017-01-27 11:19:48)

Dziś ( 27stycznia) wypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. To nasz obowiązek, aby pamiętać i milionach ludzi, którzy zostali zamordowani w trakcie II Wojny Światowej przez III Rzeszę. Pamiętajmy na co dzień o tych, którzy zginęli na skutek czystek etnicznych.

Równocześnie z Zagładą Żydów, Niemcy dokonali też ludobójstwa Romów oraz masowych mordów na etnicznych Polakach i radzieckich jeńcach wojennych. Morderstw i prześladowań dokonywano też na niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, homoseksualistach, duchownych katolickich, protestanckich i Świadkach Jehowy, działaczach lewicy i komunistach oraz na członkach wolnomularstwa. Łącznie w wyniku nazistowskich ludobójstw śmierć poniosło około 11 milionów osób. Przypomnijmy, że dyskryminacja Żydów rozpoczęła się po dojściu Hitlera do władzy w styczniu 1933 r.

Wielu historyków uważa, że ta data wyznacza początek ery Holokaustu. W listopadzie 1938 r. podczas Nocy Kryształowej w Niemczech zaczęto niszczyć mienie żydowskie, aresztować Żydów z powodów rasowych i zamykać w obozach nazistowskich. Jednak nie tylko oni byli ofiarami reżimu Hitlera, ale stanowili jedyną grupę, którą naziści mieli zamiar zlikwidować całkowicie. Zgodnie z rasistowską ideologią Niemcy uważali się za członków rasy wyższej - nordycko-aryjskiej, natomiast Żydów traktowali jako "antyrasę".

Rasistowska i antysemicka ideologia Hitlera dążyła do zachowania "czystości rasowej" i stworzenia grupy "nadludzi". Podczas II wojny światowej Żydów zmuszano do życia w gettach i pracy ponad siły. Największe z nich znajdowało się w Warszawie, w którym przebywało ponad 480 000 Żydów. Getto warszawskie zostało zlikwidowane w maju 1943 roku, po masowych deportacjach do Treblinki latem 1942 r. oraz po wybuchu powstania w getcie w kwietniu 1943 r.
(dp, Ośrodek Informacji ONZ)

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages