Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Ponad 7 milionów złotych dla rodzin na terenie gminy Węgorzewo

2017-01-21 13:31:15 (ost. akt: 2017-01-21 13:35:53)

Rodzina 500+ to projekt, który ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Od tego czasu do 31 grudnia zeszłego roku, programem rządowym objęto 1127 rodzin i wydano łącznie na ten cel aż 7078017 złotych. Świadczenie wychowawcze trafiło do 1693 dzieci w naszej gminie.

Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego życiowych potrzeb. Z rozmów przeprowadzanych przez pracowników MGOPS'u w Węgorzewie z beneficjentami programu wynika, że większość środków finansowych w ramach świadczenia wychowawczego przeznaczona jest na bieżące wydatki. Utrzymanie mieszkania, zakup artykułów spożywczych, chemicznych, zakup odzieży, obuwia oraz lekarstw, a także na zakup opału na okres zimowy. Niewielka ilość rodzin ze środków pieniężnych otrzymanych z programu zdecydowała się na wymianę sprzętu AGD i RTV oraz poprawę warunków mieszkaniowych tzn. wyremontowanie oraz wyposażenie pokoi swoich dzieci, gdyż do tej pory ze względów finansowych nie mieli takich możliwości.

Lokaty, zajęcia pozalekcyjne i spłata kredytu
Część rodzin dodatkowe środki finansowe przeznaczyła na wyjazd z dziećmi w okresie letnim na wczasy lub kolonie. Wśród beneficjentów programu są również rodziny, które ze środków pieniężnych spłacają zaciągnięte wcześniej kredyty lub pożyczki. Wiele rodzin korzystających z programu "Rodzina 500+" posłało swoje dzieci na pozaszkolne zajęcia naukowo-edukacyjne między innymi z języka angielskiego, muzyczne oraz sportowe. Pozostałe rodziny dodatkowe środki pieniężne przeznaczyły na lokaty oszczędnościowe z myślą o przyszłości swoich pociech. Z obserwacji społeczeństwa od chwili funkcjonowania rządowego programu "Rodzina 500+" standard życia mieszkańców gminy, którzy wnioskowali o przyznanie świadczenia wychowawczego znacznie się polepszył.

Przyznane środki wykorzystane prawidłowo

— Program cieszył się od samego początku sporym zainteresowaniem wśród rodzin — mówi Dorota Giczewska, dyrektorka MGOPS'u w Węgorzewie.— Zauważyliśmy, że program wpłynął na jakość życia naszych mieszkańców.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Węgorzewie dotychczas nie odnotowano przypadków, w których rodziny niepoprawnie wykorzystywały środki wypłacane w ramach świadczenia wychowawczego.
— Jeżeli chodzi o marnotrawienie środków to nie otrzymaliśmy takich sygnałów. — opowiada dyrektorka MGOPS'u.— Nie była wdrażana procedura przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w celu weryfikacji wydatkowania świadczenia wychowawczego.
(dp)

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages