Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Święta i czas kolędowania w węgorzewskiej Jedynce

2016-12-23 12:50:26 (ost. akt: 2016-12-23 12:55:18)
Fot. Piotr Bacewicz

Fot. Piotr Bacewicz

Autor zdjęcia: Barbara Grabińska

W SP 1 w Węgorzewie rozbrzmiewały wspólnie śpiewane kolędy. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie spotkała się 22 grudnia w gościnnych progach WCK, aby śpiewać kolędy.

Co znaczy kolędować? Po prostu: śpiewać kolędy; w okresie świąt Bożego Narodzenia - obchodzić domy z szopką lub gwiazdą, śpiewając okolicznościowe pieśni, składając życzenia, zbierając datki. W XXI wieku zwyczaj ten przekroczył ściany domów i kościołów, toteż Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie spotkała się 22 grudnia 2016 roku w gościnnych progach Węgorzewskiego Centrum Kultury, aby śpiewać kolędy.

Na scenie spotkali się gitarzyści, fleciści i grający na dzwonkach. Obok namiastka izby przygotowanej do wigilijnej wieczerzy: stół przykryty białym obrusem, a na nim biały opłatek. Zebrani mogli usłyszeć, co znaczą symbole bożonarodzeniowe, obejrzeli też fragment jasełek. Wszystko przeplatane pięknymi kolędami, które śpiewali wszyscy. Fenomenem kolędowania jest od wieków fakt, że na dalszy plan schodzą wszelkie różnice.

Kolędują bogaci i biedni, młodzi i starzy. Śpiewali m. in. Burmistrz Węgorzewa – p. Krzysztof Piwowarczyk, Proboszcz Parafii Matki Bożej Fatimskiej – ks. Romuald Bingo, Dyrektor ZOEASiP – p. Bożena Stępak, Przyjaciele Szkoły i całe rodziny. Niewątpliwą atrakcją spotkania były utwory wykonane przez chór nauczycieli i rodziców. Nie zabrakło też świątecznych życzeń. W klasach uczniowie i nauczyciele przełamali się opłatkiem, a dzięki rodzicom spróbowali też tradycyjnych wigilijnych potraw.

W całej szkole rozbrzmiewał śpiew kolęd, a czasem wersje instrumentalne w wykonaniu uczniów. „Potem przyjdą dni powszednie”, ale radość i pokój płynące ze spotkania pozostaną na długo w pamięci i w sercach. Niech nigdy nie zabraknie nam dobrej woli, by dzielić się tym, co mamy i dawać innym radość każdego dnia.
(Barbara Grabińska)Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Jedynka

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages