Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Mieszkańcy niezadowoleni. Nowy projekt nie pasuje do miasta

2016-12-23 11:00:52 (ost. akt: 2016-12-23 11:28:53)

Autor zdjęcia: Daniel Podolak

16 grudnia (piątek) o godzinie 14:00 ruszyły konsultacje społeczne w urzędzie miejskim w Węgorzewie. W spotkaniu wzięli udział węgorzewianie, którym nowy plan architektoniczny placu Wolności nie przypadł do gustu. Usłyszeliśmy od mieszkańców, że wizja tego miejsca nie współgra estetycznie z resztą miasta.

W zeszły piątek w godz. 14.00-17.00, w urzędzie miejskim trwały konsultacje społeczne prowadzone przez mgr inż. arch. Anitę Chmielewską. Na miejscu zebrali się mieszkańcy Węgorzewa, którzy wyrazili swoje obawy w stosunku do planowanych zmian dotyczących zagospodarowania placu Wolności oraz nabrzeża rzeki Węgorapy. Jednym z punktów poruszanych przez zebranych był motyw koronki ludowej, która ma się pojawić w nowym zagospodarowaniu placu Wolności.
—Koronka jako motyw przewodni wypływa z bardzo długiej tradycji Węgorzewa— mówi architekt Anita Chmielewska— Nasze miasto w końcu słynie w całym województwie z prowadzenia międzynarodowych jarmarków kultury ludowej. Wykorzystanie motywu koronki wiąże się z tym faktem.

Scena zbyt nisko?
Według planów, nowa forma muszli koncertowej jest postawiona na 30 cm podeście w całości podświetlonym liniowo. Niejednokrotnie padały pytania wśród mieszkańców czy podest muszli koncertowej nie jest przypadkiem ustawiony zbyt nisko. 30 cm plus 70 cm samej konstrukcji, daje w rezultacie 100 cm.
— To dobre dla amfiteatru, ale nie dla sceny koncertowej — padło stwierdzenie ze strony zebranych mieszkańców — To rozwiązanie sprawi, że stojący z tyłu ludzie będą zasłaniali cały widok pozostałym z tyłu.
Autorka planów stwierdziła, że nie ma problemu z dołożeniem wysokości, przez co cała forma na niczym nie straci. Sprawa wysokości podestu ma być rozstrzygana w chwili wykonywania projektu technicznego.
— Widziałem wiele rozwiązań, jednak proponowanego przez panią architekt nigdzie nie spotkałem — powiedział jeden z mieszkańców — Ten podest zakłóci widoczność ludziom w oddali. W odpowiedzi na to, pani architekt powtórzyła, że podniesienie sceny nie stanowi problemu.

NIE dla stalowych sześcianów
Mieszkańcom nie przypadła również do gustu propozycja elementów w postaci stalowych sześcianów.
— Mamy istniejącą kubaturę w różnej postaci wokół placu, mamy również dziury architektoniczne, ziejące pustką — wyjaśnia Anita Chmielewska — Plac się rozpada właśnie poprzez te dziury.
Według autorki planu, ramy placu zostają wizualnie domknięte. Dzięki sześcianom zapanuje też spójność materiałowo-kolorystyczna.
— Porównując obecną muszlę z planem, nie widzę, aby zespoły folklorystyczne pasowały do niej — stwierdził jeden z mieszkańców — Nie widzę, też aby w jakiś sposób cała kubatura i kwadratowe linie nawiązywały do Mazur.
W odpowiedzi na to usłyszeliśmy, że to właśnie koronka ludowa jest nawiązaniem do kultury ludowej oraz, że forma może jest wystylizowana w sposób nowoczesny jednak nawiązania do architektury mazurskiej są oczywiste.

Skansen kontra nowoczesność

— Ten plan powinien w jakiś sposób nawiązywać do historii miasta — stwierdziła jedna z uczestniczek.— Takich projektów było już kilka, po każdym z nich zostawał jakiś element. Przychodziła nowa moda, nowe czasy, każdy przykładał do tego swoją rękę i stąd to wszystko wygląda jakby pochodziło z różnych szuflad. Sam plac w tej nowoczesności zginie. Nie widzę, aby ten beton, kwadrat i sześcian miały coś wspólnego z miastem.
Warto nadmienić, że tuż obok znajduje się skansen i Muzeum Kultury Ludowej, które powinny przyciągać ludzi aż do ulicy portowej. Według pani architekt, cała część promenady nawiązuje do muzeum, wręcz otwiera się na nie. Daje możliwość otwarcia muzeum w stronę ciągu pieszego, z możliwością zatrzymania się autobusu, miejscami do posiedzenia przed muzeum, co jak twierdzi autorka jest pozytywnie odbierane przez samo muzeum i konserwatora zabytków.
(dp)

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. okularnik #2159441 | 83.9.*.* 13 sty 2017 23:18

  Mam wrażenie, że Pani projektant chciała się popisać, jak to ona potrafi zaprojektować coś a la Star Trek część 12 "Mroczne Węgo" - za cholerę nie rozumiem, jak to coś współgra z budynkiem Zamku, Poczty, czy Muzeum. Na zasadzie kosmos na Placu a obok Stare Miasto ? Dajcie spokój, to brednie dla dzieci. Czemu nie ma obiecanej drugiej koncepcji ? Mamy mieć wybór w ramach jednego słusznego planu ? Sześcian czy nie ? Może specjalnie to narysowano, żeby to potem wywalić, a żeby ludzie mieli przeświadczenie, że to oni wybrali xD Termin iście przedwyborczy pewnie przypadkiem. Tak jak ktoś napisał, zrobić Krzywą. Zagospodarować teren wokół tej ulicy. Wywalamy kurczaka, wywalmy ten prl, bo miejsce na bar jest zgoła kosmiczne i komiczne. Most. Chyba widać potrzebę ? Miasto zakorkowane jak bełt w monopolowym. O 15.30 sznur samochodów z jednostki i jesteśmy w Warszawie. Oświetlenie obok przejść dla pieszych. Chyba trzeba ofiar, żeby coś zmienić. Co musi się zmienić, żeby coś tu w końcu zagrało jak trzeba ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. esceta #2155182 | 155.133.*.* 9 sty 2017 09:25

  Ulicę Krzywą najpierw niech wyremontują, bo aż wstyd w centrum miasta tuż obok placu

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkaniec #2155124 | 176.221.*.* 9 sty 2017 08:26

  Może problem, który chcę tu poruszyć nie jest bezpośrednio związany z planem dotyczącym Placu Wolności, ale pośrednio jakiegoś związku chyba jednak można się doszukać. W ostatnim czasie otrzymujemy wiele alarmujących informacji o złej jakości powietrza w naszych miastach. Sądzę, że w okresie zimowym problem ten dotyczy także Węgorzewa. Są u nas tak zadymione rejony, że bez maski lepiej tam nie przebywać. Związek z Placem widzę taki - zamiast wydawać kasę na bzdety może lepiej przeznaczyć ja na urządzenia i działania, które wpłyną na czystość powietrza. Mogą to być filtry instalowane na kominach kotłowni, pomoc w uzyskaniu unijnych dotacji dla wspólnot mieszkaniowych i zachęcanie ich do przejścia na ogrzewanie gazowe, wpisanie do obowiązków Straży Miejskiej monitowania czystości powietrza i odpowiedniej reakcji na spalanie plastików i innych odpadów. Innym sposobem na czyste powietrze są drzewa, których niestety systematycznie z naszego miasta ubywa. Mam nadzieję, że nasi decydenci w porę się opamiętają i zajmą się prawdziwymi problemami mieszkańców Węgorzewa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jordi jr #2154642 | 89.229.*.* 8 sty 2017 15:47

  To nie są pieniądze na miejsca pracy. Normalnie, nic nie rozumiejący matołek. :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Raven #2154627 | 94.254.*.* 8 sty 2017 15:35

  Wyrzucanie pieniędzy w błoto, dosłownie i w przenośni. Lepiej zainwestować w nowe miejsca pracy, żeby bezrobocie spadło, ale nie z wyjazdów ludzi do innych miast. Żeby była praca tutaj na miejscu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (29)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages