Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Wigilia z rodakami zza wschodniej granicy

2016-12-22 10:29:57 (ost. akt: 2016-12-22 12:24:03)

Autor zdjęcia: Daniel Podolak

Wigilijna wieczerza organizowana przez węgorzewskie "Stowarzyszenie Wspólnota Polska” dla rodaków zza wschodniej granicy przeszła już do węgorzewskiej tradycji. W tym roku swoją obecnością zaszczyciło nas wielu gości z Łotwy, Litwy, Białorusi i Rosji.

Od czwartku do niedzieli (15-18 grudnia) gościliśmy w Węgorzewie kadrę zarządzającą szkołami, polskimi organizacjami i jednostkami prowadzącymi nauczanie języka polskiego za granicami kraju. Wykłady i zajęcia w Muzeum Kultury Ludowej, wycieczka z przewodnikiem po Węgorzewie i okolicach znalazły się w programie SWP. W sobotę, 17 grudnia, Polacy zza granicy zasiedli przy wspólnym wigilijnym stole w restauracji "Wiarus", by podzielić się opłatkiem, która jako jedyna w Węgorzewie dysponuje salą na 120 osób, bo właśnie tyle zebrało się uczestników. Dotarli do nas Polacy zza wschodniej granicy czyli z Łotwy, Białorusi i Rosji.

Do Węgorzewa przybyli potomkowie Polaków zesłanych na Syberię i do Kazachstanu, którzy obecnie mieszkają w obwodzie Kaliningradzkim. Wielu Rodaków to studenci i nauczyciele języka polskiego. Po przemówieniu prezesa koła, Wiesława Pietrzaka oraz księdza Klemensa Litwina przyszedł czas na podzielenie się opłatkiem wśród zebranych. Temu tradycyjnemu, polskiemu zwyczajowi towarzyszyły ciepłe życzenia, zapewnienia o przyjaźni, podziękowania, dużo uśmiechów, uścisków i serdeczności.

Nie mogło zabraknąć też Mikołaja, który obdarzył zebranych prezentami.
— Z informacji, które otrzymaliśmy wszyscy byli zadowoleni i wypowiadali się w samych superlatywach, a my jako organizatorzy bardzo się z tego cieszymy —mówi prezes Węgorzewskiego Koła SWP Wiesław Pietrzak— Celem spotkania było to, aby ludzie zza granicy zobaczyli, polską, rodzinną, tradycyjną wigilię i przenieśli ją na grunt swoich rodzin i swoich środowisk. Wiem też, że uczestnicy byli bardzo zadowoleni z zajęć, w których brali udział.

Następnego dnia w niedzielę odbyło się zakończenie wizyty studyjnej dyrektorów placówek oświatowych poza granicami kraju. Uczestnikom spotkania wręczono certyfikaty imienne, dzięki czemu osoby te będą miały jakąś pamiątkę po wizycie. Drugi punkt spotkania niedzielnego skupiał się wokół tematu współpracy w przyszłości oraz tego jak sobie pomagać w różnych sytuacjach. Na koniec uczestnicy pożegnali się życzeniami świątecznymi i noworocznymi. Wiemy też, że wszyscy już bezpiecznie dotarli do swoich domów.
(dp)Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages