Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Zima w mieście i na rynku pracy

2016-12-17 11:23:29 (ost. akt: 2016-12-17 11:28:25)

Sytuacja bezrobocia w naszym powiecie wygląda lepiej niż w minionym roku, jednak ciągle w całym województwie warmińsko-mazurskim bez pracy pozostaje prawie 86 tys. osób, czyli aż 16,5 procent. Spotkaliśmy się z opinią wśród pracodawców z Węgorzewa, że trudno obecnie o pracownika. Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego tak jest.

Nasze całe województwo wypada najgorzej na tle Polski. Powiat węgorzewski znajduje się ścisłej czołówce pod względem bezrobocia w całym województwie. Obecna zima to również zastój w wielu branżach. Bezrobocie sezonowe spowodowane jest przede wszystkim okresową zmianą warunków klimatycznych i cyklów produkcji. Ze względu na natężenie prac w takich branżach, jak budownictwo, usługi turystyczne, gastronomia, rolnictwo, bezrobocie maleje latem, a rośnie zimą.

Mniejsze bezrobocie
W ewidencji osób bezrobotnych, w miesiącach wiosenno-letnich osób bezrobotnych ubywa (nawet o kilkaset osób), natomiast w miesiącach jesienno-zimowych osób bez pracy przybywa. Sezonowość bezrobocia odzwierciedla również ilość zgłaszanych do PUP ofert pracy, których zdecydowanie mniej wpływa w okresie jesienno-zimowym. Pocieszający jest fakt, że liczba osób bezrobotnych w Powiecie Węgorzewskim od kilku lat spada. Według informacji jakie otrzymaliśmy z Powiatowego Urzędu Pracy w Węgorzewie, porównując liczbę bezrobotnych na początku i końcu roku w dwóch poprzednich latach, bezrobocie zmniejszało się o ponad 300 osób. W tym roku spadek będzie mniejszy ok. 200 osób.
— Odnotowujemy systematyczny spadek poziomu i stopy bezrobocia potwierdzających skuteczność podejmowanych wobec osób bezrobotnych działań aktywizacyjnych — wyjaśnia zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Węgorzewie, Andrzej Kaczmarczyk — Zintensyfikowane działania aktywizacyjne prowadzimy w szczególności w stosunku do grup wymagających szczególnego wsparcia na rynku pracy, tj. bezrobotnych do 30 roku życia, powyżej 50 roku życia i bezrobotnych długotrwale.

Kobiety najliczniejszą grupą bezrobotnych?

Na koniec listopada w ewidencji osób bezrobotnych znajdowały się 836 kobiety, co stanowi 51,9% wszystkich osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Węgorzewie. Biorąc pod uwagę grupy wiekowe i uwzględniając dane statystyczne dotyczące ubiegłego roku, to na koniec 2015 roku dominowały w ewidencji osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata – 513 osób (28,2% ogółu zarejestrowanych). Najmniej liczną grupą były osoby w przedziale wiekowym 60-66 lat – 101 osób (5,5% wszystkich bezrobotnych). Według informacji z Powiatowego Urzędu Pracy w bieżącym roku wzrosła liczba ofert pracy, na które trudno jest znaleźć pracownika. W poprzednim roku co czwarta oferta (23,4%) była realizowana dłużej niż 30 dni. W tym roku jest to już co trzecia oferta (35%). Zwiększyła się liczba obmów podjęcia pracy lub stażu z powodu opieki nad dziećmi. Problemy z zatrudnieniem zgłaszają do urzędu również pracodawcy, wskazując problem ze znalezieniem pracowników sezonowych.
(dp)

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mati #2137279 | 178.175.*.* 17 gru 2016 15:28

  "Powiat węgorzewski znajduje się ścisłej czołówce pod względem bezrobocia w całym województwie" Nie tylko w województwie, ale również w Polsce. Jesteśmy, licząc wg pewnego portalu na piątym miejscu w czołówce bezrobocia w powiatach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. qwerty #2137271 | 94.254.*.* 17 gru 2016 15:21

  Kiedy Węgorzewo w WMSSE? (Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Robson #2137106 | 94.254.*.* 17 gru 2016 11:46

  Bezrobocie w Węgorzewie spada - z tego powodu: kto może, ten stąd wyjeżdża.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages