Wojenne tajemnice Stręgielka odkryte

2016-12-17 12:00:00(ost. akt: 2016-12-17 01:09:34)

Autor zdjęcia: Przystanek Stręgielek

Skąd wzięły się bunkry w rejonie Stręgielka, jak powstawały i kto je budował? Dlaczego usytuowane były w takim rejonie? Na te i wiele innych pytań podczas sobotniego spotkania z historią odpowiadał Wojciech Rużewicz.
Spotkanie rozpoczęło się spacerem po okolicy. Podczas marszu odbyła się prezentacja na temat historii budowy bunkrów ich maskowania oraz zwiedzanie pozostałości. Deszczowa pogoda nie popsuła humorów uczestników eskapady, a pyszny poczęstunek przygotowany w kuchni Agropensjonatu państwa Drożdż sprawił, że dyskusje przebiegały w ciepłej i przyjaznej atmosferze.
— Warto zadbać o jeszcze istniejące obiekty fortyfikacji — podczas prelekcji mówił Wojciech Rużewicz. — Warto połączyć to ze ścieżkami dydaktycznymi i szlakiem legend, aby ocalić historię i zainteresować innych. To są nieodkryte tajemnice i Stręgielka i innych miejscowości, o których wciąż niewiele wiemy.

Wykładowi towarzyszyły stare zdjęcia, widokówki, pamiętniki, rzeczy osobiste i dokumenty, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkania.
"Wojenne Tajemnice Stręgielka" to kolejna udana inicjatywa Nieformalnej Grupy Termazen. Spotkania w Stręgielku cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i osób z sąsiednich miejscowości.
— Wojenne tajemnice Stręgielka zostały odkryte, ale czy do końca? — zastanawia się jedna z organizatorek, Teresa Pyniaha. — To było bardzo ciekawe spotkanie. Wspaniała wiedza przekazana przez Wojciecha Rużewicza. Dziękujemy za niesamowite zbiory zaprezentowane przez Danutę Sewruk i jej męża Roberta, pani Poseł Urszuli Pasławskiej oraz wójtowi gminy Pozezdrze za objęcie patronatu nad wydarzeniem, sołtysowi wsi, Stowarzyszeniu Przystanek Stręgielek za pomoc przy realizacji zadania oraz wszystkim uczestnikom i sponsorom. Do zobaczenia wkrótce!
(mk)



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5