Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

2016-12-13 07:28:00 (ost. akt: 2016-12-14 01:34:10)

Autor zdjęcia: Fot. Wikipedia, domena publiczna

13 grudnia 1981 roku o godzinie szóstej rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

To wydarzenia stało się dla Polaków niezapomnianym, trudnym doświadczeniem, ale również początkiem zmiany systemu politycznego, gospodarczego i społecznego. Uczniowie i Nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie zapraszają do udziału w artystycznym przedsięwzięciu upamiętniającym 35. historyczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, która odbędzie się dzisiaj (wtorek, 13 grudnia) o godzinie 17.00 na sali gimnastycznej. (LO, grupa dziennikarska)

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marek Woszczyna #2139415 | 37.248.*.* 20 gru 2016 05:38

  Usiłuję być obiektywny. Trzeba odnaleźć się w tamtym czasie ale gdy spoglądam na swoje zdjęcia z tego okresu to sam sobie zadaję pytanie jak można się było tak ubrać –idiota jakiś. Łatwe to nie jest. Podobnie wygląda ocena tamtych wydarzeń. Post Wron-a, gdyby chodziło o strajki jedno czy dwu dniowe miałbyś rację ale wyglądało to dużo gorzej i nie chodzi tu tylko o zaopatrzenie. Do sytuacji wręcz dramatycznych dochodziło co chwilę i o iskrę było banalnie łatwo. Udało się tego uniknąć wprowadzając stan wojenny co pozwoliło ostudzić rozpalone głowy przywódców solidarności a nie byli oni tacy rozsądkowi jakich dziś widzimy. Pamiętasz Wałęsę z tego okresu-czy był to wówczas materiał na przywódcę o prezydenturę nie zapytam. Niestety później był Wójek -zgineli ludzie młodzi, dziś bohaterowie bo… zginęli. Dlaczego dziś stan wojenny dziś wszyscy negujemy ?1- Każda wojna pozbawiona jest rozsądku bądź mądrego przywódcy-to oczywiste. 2- Dziś zwycięska solidarność dyktuje warunki i bezsprzecznie wolność jaka mamy. Ja bardzo dziękuję GENERAŁOWI Jaruzelskiemu, że nie musiałem do nikogo strzelać a dotyczy to większości z nas, którzy w tamtym okresie mieli lat około dwudziestu i nie mieli wyboru niepójścia do wojska.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. WRON-a #2134036 | 91.229.*.* 13 gru 2016 13:29

   Początek zmian… ludzie w więzieniach – 10 tyś. internowanych. Cześć wyleciała z pracy, nie mogli pracować w swoich zawodach, zostali ludźmi 2 kategorii w swoim kraju. Kilkaset tysięcy mądrych ludzi otrzymało paszport w jedną stronę. Komuna spacyfikowała kraj. PZPR – szybko została odsunięta od władzy. A najgorsze były reformy - 10 lat zastoju gospodarczego, kartki na praktycznie całą żywność. Może czas podziękować ekipie Jaruzela w ten sam sposób lub podobny – pociąg do Moskwy albo na Syberię ! ???

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Stach #2133981 | 51.255.*.* 13 gru 2016 12:03

   Kto to napisał, że stan wojenny był początkiem zmiany systemu politycznego, gospodarczego i społecznego? Kto was uczył historii, a przed stanem wojennym to co było, kinder jajko niespodzianka? A gdzie powstanie Solidarności, a wcześniej Komitetu Obrony Robotników 1976rok. Kto was uczył historii?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages