Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

30 lat w zawodzie i wyróżnienie za pomoc

2016-12-11 18:23:32 (ost. akt: 2016-12-11 18:29:27)

Pomoc społeczna i dobre serce – to cechy posiadaczy statuetek Amicus Bonus. W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie statuetkami uhonorowano osoby i instytucje zaangażowane w pomoc społeczną. W tym roku wyróżnienie trafiło również do Doroty Giczewskiej, dyrektorki Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węgorzewie.

Daniel Podolak: Czy to wyróżnienie było dla Pani zaskoczeniem?
Dorota Giczewska: —Tak, było to dla mnie miłym zaskoczeniem. Bardzo się cieszę, że zostałam zauważona przez Wojewodę. Nasz ośrodek został dostrzeżony w całym województwie i to dla nas wielka nagroda. Wyróżnienie jest nagrodą za zaangażowanie i trud, który wkładamy w naszą pracę. Województwo dostrzega nasze działania i to się dla nas liczy.

Jaka jest misja i cele MGOPS-u?

— Pracując w Ośrodku Pomocy Społecznej, wykonuję wiele zadań razem z całym zespołem. Nasza instytucja nie zajmuje się tylko ustawą o pomocy społecznej, mamy świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny, świadczenie wychowawcze, dodatki energetyczne, mieszkaniowe i wiele innych zadań w tym prowadzenie placówek wsparcia dziennego (świetlic). Zakres naszej pracy jest naprawdę ogromny. Ośrodek poza wykonywaniem swoich statutowych zadań, podejmuje się również pozyskiwaniem środków zewnętrznych poprzez projekty unijne jak również ministerialne. Przez kilka lat realizowaliśmy projekty unijne, które miały na celu aktywizację społeczno-zawodową osób długotrwale bezrobotnych i młodzieży. Przy realizacji tych projektów współpracowaliśmy z Zespołem Szkół w Radziejach, Parafią w Radziejach jak również Parafią Dobrego Pasterza w Węgorzewie. Pozyskaliśmy ok. 900 000 zł na rzecz naszej społeczności lokalnej. W ramach tych projektów zaktywizowaliśmy ok. 200 osób, w tym również młodzież. Od kilku lat realizujemy projekty ministerialne odnośnie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym roku nasz projekt był na 12 miejscu w Polsce, a 1 w województwie. Pozyskaliśmy 45 000 zł na realizację tych działań. Zauważyliśmy, że w tym roku nasze nowe działanie wsparcie terapeutyczne w ramach grupy wsparcia dla osób doznających przemocy w zastosowaniu terapii DDA (dla dorosłych dzieci alkoholików), które odbywały się w naszym Ośrodku wzbudziły spore zainteresowanie i zastanawiamy się nad kontynuacją tych działań. Przy naszym Ośrodku funkcjonuje również Gminny Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, którego jestem Przewodnicząca, gdzie prowadzone są procedury Niebieskiej Karty. W tym roku realizowaliśmy po raz kolejny Program Aktywizacji i Integracji z Powiatowym Urzędem Pracy i Gminą Węgorzewo.

Pracuje już pani 30 lat w swoim zawodzie. Praca to chyba pani prawdziwa pasja?


— Bardzo lubię pomagać, ponieważ jestem niezwykle związana z naszą lokalną społecznością. Otwarta jestem na wszelkie działania, które mogą pomóc. Obecnie wspieram działania w celu powstania na terenie gminy Węgorzewo Spółdzielni Socjalnej oraz Klubu Seniora. Wyróżnienie przez wojewodę jest dla mnie bardzo cenne tak jak i fakt, że efekty naszej pracy nie przechodzą bez większego echa. Pracuję już 30 lat w jednej instytucji. Rozpoczęłam swoją pracę w 1986 roku i do dzisiaj jestem wierna całym sercem jednej placówce. Przez 18 lat byłam pracownikiem socjalnym tak więc znam od podstaw specyfikę tej pracy. Znam teren i ludzi co mi tylko pomaga w pełnieniu swoich obowiązków. W roku 2004 wraz z zastępcą dyrektora Panią Alicją Sawko, tworzyłyśmy od podstaw Dział Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego. Zostałam dyrektorem ośrodka w 2008 roku i z chwilą objęcia stanowiska rozpoczęłam działania na rzecz pozyskiwania środków poprzez realizację projektów zewnętrznych. Wykonując swoją pracę zależy nam na dotarciu do jak największej liczby osób, które potrzebują naszej pomocy w tym niepełnosprawnych, osób starszych, nieporadnych życiowo jak również rodzin mających problemy opiekuńczo wychowawcze. W ośrodku jest zaledwie dziewięciu pracowników socjalnych na ponad 17000 mieszkańców i proszę mi uwierzyć, że często przez nawał pracy nie mamy nawet czasu zjeść kanapki.

Czy MGOPS organizuje coś dla potrzebujących na święta?

— Bardzo aktywnie braliśmy udział w pozyskiwaniu żywności z Banku Żywności w Olsztynie w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa wspólnie ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych „EMPATIA” w Węgorzewie i w dniach 15-16 grudnia będzie wydawana żywność na podstawie wydanych skierowań z MGOPS, jak również Bank Żywności przekaże bardzo dużą ilość jabłek. Ponadto włączyliśmy się w akcję Banku Żywności i Stowarzyszenia EMPATII podczas trzydniowej zbiórki żywności w dniach od 25-27 listopada, która była organizowana w naszych sklepach na terenie miasta Węgorzewa (Stokrotka, Biedronka, Partner, Delikatesy Centrum i Piekarnia Pani Narbutowicz). Udało zebrać się dzięki pomocy węgorzewskich wolontariuszy (z gimnazjum i liceum z Węgorzewa) ok. 2,5 tony żywności. Bank Żywności z Olsztyna już nam gratulował tego bardzo zaskakującego wyniku. Naszym mieszkańcom należą się ogromne podziękowania za ich hojność i dobre serce oraz wspaniałej młodzieży otwartej na potrzeby drugiego człowieka. Wiele rodzin skorzystało z tej pomocy, tylko sam ośrodek wytypował 32 rodziny i paczki żywnościowe przekazano na Mikołajki w dniu 6 grudnia. Osoby, które otrzymały paczki okazały ogromną radość i wdzięczność i łzy szczęścia. Szukałam w tym roku również lidera w sprawie Szlachetnej Paczki ale mi się to nie udało mimo kilku prowadzonych rozmów z różnymi osobami. Zgłosiło się jednak do nas wojsko co uważam za spory sukces, prosząc nas o wskazanie konkretnej rodziny w kwestii pomocy. do pomocy zdeklarowali się wojskowi z I dywizjonu 11 Mazurskiego Pułku Artylerii pod dowództwem ppłk Janusza Szpadzika. W zależności od potrzeb jak również zebranych środków finansowych wybrana rodzina będzie mogła otrzymać np. łóżko, lodówkę lub pralkę. mieliśmy już spotkanie z pracownikami aby dokonać wstępnego wyboru rodziny. Jak co roku przygotowujemy się do Wigilii organizowanej przy parafii Dobrego Pasterza w Węgorzewie, która odbędzie się 24 grudnia, poprzez rekrutacje osób, dowóz tych osób na Wigilię, jak również dzieci ze świetlicy podległych pod MGOPS przygotują własnoręcznie wykonane symboliczne prezenty jak również kartki świąteczne.

Zastanawiam się, jak dają państwo radę z tak wieloma zadaniami?


— Wydajemy ok. 7 tys. decyzji w ciągu roku. Po dojściu 500+ jest ich jeszcze więcej. Mamy rzeczywiście ogrom pracy do wykonania. Dochodzi tu jeszcze praca socjalna, która wymaga wiele czasu i trudu naszych pracowników. Gdy pracownik podejmuje taką pracę to jej wyniki bardzo trudno zmierzyć. Czasem nie udaje się osiągnąć jakiegoś konkretnego sukcesu. Wiele w końcu zależy od drugiej osoby, której chcemy pomóc. Ludzie nie zawsze chcą naszej pomocy. Zakres zadań ustawy o pomocy społecznej ma szeroki wachlarz a nasze obowiązki są naprawdę rozległe i dotyczą różnych kwestii. Należy pamiętać, że każda ustawa, którą realizuje tutejszy Ośrodek Pomocy rządzi się własnymi prawami i kryteriami. Cieszymy się, że nasz trud zostaje zauważony i doceniony co nas jeszcze bardziej mobilizuje do dziania.

Bardzo dziękuję za rozmowę i jeszcze raz gratuluję wyróżnienia

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Chlebek #2134177 | 79.185.*.* 13 gru 2016 17:20

    Gratulacje za otrzymane wyróżnienie. Wytrwałości w dalszej pracy. Wszystkiego co się dobrem zowie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages