Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Nowa, dobra szkoła?

2016-12-08 10:44:36 (ost. akt: 2016-12-08 11:01:21)
Fot. Zbigniew Śmierzyński

Fot. Zbigniew Śmierzyński

29 listopada odbyło się w Węgorzewie spotkanie dotyczące reformy edukacji, w którym brali udział rodzice węgorzewskich uczniów i Przedstawiciele Kuratorium z Olsztynie w postaci Starszej Wizytator Anny Cieśluk i Dyrektora Dariusza Jurczykowskiego z delegatury w Ełku.

Wiadomości w mediach robią spory zamęt w głowach młodych ludzi i rodziców. Co innego mówi się w szkole, co innego czyta się na portalach społecznościowych i wielu innych miejscach. Na spotkaniu z przedstawicielami kuratorium usłyszeliśmy, że nowa reforma ma pomóc w lepszym wychowaniu młodych ludzi. Zgodnie z zapowiedziami MEN reforma wejdzie w życie i jej wdrożenie będzie miało miejsce 1 września 2017 roku. Nie ma powodu, aby sądzić inaczej. Proces wygaszania gimnazjum będzie postępował stopniowo. Szkoła podstawowa sześcioletnia zostanie przekształcona w ośmioletnią, a liceum zostanie przekształcone z trzyletniego w czteroletnie. Technikum z kolei powróci do pięcioletniego. Zasadnicza Szkoła Zawodowa zostanie przekształcona w szkołę branżową pierwszego stopnia oraz dwuletnia szkoła branżowa szkoła drugiego stopnia. Trzyletnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy oraz szkoła policealna. Jak usłyszeliśmy podczas spotkania, takie typy szkół będą funkcjonowały zgodnie z reformą oświatową.

Co będzie z gimnazjalistą, który nie otrzyma promocji z klasy I do klasy II obecnego gimnazjum w roku 2017/2018? Taki uczeń staje się uczniem klasy 7 szkoły podstawowej. Z kolei uczeń klasy II gimnazjum, który nie otrzymał promocji do klasy III staje się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej. Jak mówili prowadzący spotkanie, to powinno tylko zmotywować obecnych uczniów do przejścia z jednej do drugiej klasy i ukończenia gimnazjum w normalnym trybie.
— Szkoła ma wychowywać. Nie chodzi tylko o zachowanie ucznia w różnych sytuacjach, ale o to by znał on wartość wychowania — wyjaśniał podczas spotkania Dyrektor Dariusz Jurczykowski delegatura w Ełku — Nie chodzi o wychowanie materialne a o wychowanie w duchu patriotycznym. Człowiek, który nie zna słowa patriotyzm, historia, przeszłość czy kultura, nie ma przed sobą przyszłości.

Przedstawiciele spotkania zaznaczali, że MEN jest do dyspozycji rodziców i zachęcali do zgłaszania swoich wątpliwości oraz wszelkich pytań pracownikom ministerstwa. Podczas spotkania mogliśmy usłyszeć jak jeden z przybyłych rodziców zwrócił uwagę, wyrażając swoje obawy związane z wyposażeniem klas podstawowych, które nie mają tak rozwiniętych pracowni jak te w gimnazjum. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że są zabezpieczone środki na wyposażenie sal lekcyjnych, jednak z tym pytaniem powinniśmy skierować się do samorządu. W tej kwestii mają się jeszcze odbywać konsultacje społeczne.
(dp)

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 55555 #2130290 | 83.9.*.* 8 gru 2016 14:44

  uczeń który nie zdaje w gimnazjum staje się ponownie uczniem podstawówki to bezsensu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rodzic #2130287 | 83.9.*.* 8 gru 2016 14:41

  dlaczego mamy się przejmować losami nauczycieli jak likwidowali stocznie lub kopalnie nikt nie przejmował się losami ludzi a teraz raptownie afera bo nauczyciele pracę stracą.dużo osób jest na bezrobociu i jakoś muszą żyć.mam dziecko w gimnazjum ale jestem za likwidacją.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zatroskany obywatel #2129843 | 83.14.*.* 8 gru 2016 12:00

   Myślę, że społeczeństwo węgorzewskie chciałoby wiedzieć jakie są plany naszych włodarzy związane ze zmianami w oświacie? Co z budynkami szkół podstawowych i gimnazjum? Co z nauczycielami gimnazjum? Co z wyposażeniem sal dydaktycznych gimnazjum?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zatroskany obywatel #2129825 | 83.14.*.* 8 gru 2016 11:33

   Po zdjęciu widać że frekwencja była marna. Najwyraźniej mieszkańców-rodziców mało interesują zmiany w oświacie i chyba jeszcze mniej co się stanie z naszym węgorzewskim gimnazjum. Kto zyska kto straci 1 września 2017 chyba wiadomo. Już pierwszego września zyskają nauczyciele podstawówek a stracą nauczyciele gimnazjów. Czy dzieci zyskają na reformie to czas pokaże. Smutne jest to że na spotkaniu z przedstawicielami frekwencja była marna nawet bardzo marna. Nie najlepiej to świadczy o naszej społeczności :(

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages