Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Przerwij milczenie, powiedz "NIE" przemocy!

2016-11-25 07:00:00 (ost. akt: 2016-11-24 22:02:48)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Nie wszyscy wiedzą, że 25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ofiarami przemocy jest ponad jedna trzecia kobiet na całym świecie! Mimo wielu społecznych kampanii problem ten wydaje się być tak powszechny, że można go uznać za globalny.

W latach 2010-2012 na zlecenie Agencji Praw Podstawowych UE wykonane zostały badania na temat przemocy wobec kobiet. Ankietę przeprowadzono w 27 krajach członkowskich. Wyniki mówią same za siebie – większość kobiet wobec stosowanej w stosunku do nich przemocy czuje się bezradna. Aż cztery na pięć kobiet nigdzie nie zgłosiło się po pomoc, w szczególności, gdy przemocy doświadczyły ze strony swoich partnerów. Gdybyśmy sięgnęli do własnej pamięci, najprawdopodobniej okazałoby się, że znamy lub przynajmniej kojarzymy kobiety borykające się z przemocą w życiu codziennym. Pojęcie przemocy zazwyczaj kojarzy nam się z fizycznym cierpieniem, agresją, bólem, jednak warto podkreślać, że jedną z najgorszych i najczęstszych form przemocy, jest przemoc psychiczna. Niestety, temat ten często jest przemilczany – dla dobra dzieci, rodziny, partnera lub dla świętego (pozornego) spokoju. 25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. To dobry moment by porozmawiać o problemie.

Kobiety w Polsce, kobiety w Afryce

Już dziś (piątek) o godzinie 17.00 w Węgorzewskim Centrum Kultury odbędzie się niecodzienne, międzykulturowe spotkanie. "Afryka. Silna kobieta" to wydarzenie zainicjowane przez grupę obywatelską Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo.
— Zapraszamy na spotkanie w Węgorzewskim Centrum Kultury. W programie wystąpienie Julii Prus, znanej reporterki, której publikacje można przeczytać w wielu numerach National Geographic czy Gazety Wyborczej — zapowiadają węgorzewskie "dziewuchy". — Julia Prus pracuje w Afryce Wschodniej, opowie o sytuacji kobiet w Sudanie Południowym, Rwandzie, Kenii, Ugandzie, o ich dramatycznej sytuacji, o tym jak są traktowane przez żołnierzy i rebeliantów, o okrutnych rytuałach, które pielęgnowane są do dziś, także o tym, jak sobie wzajemnie pomagają. Będą zdjęcia. Spotkanie poprowadzi Iwona Golonko, prezeska Zarządu Maroney Group, psycholożka, konsultantka, trenerka biznesu, doradczyni strategiczna, członkini zespołu kampanii społecznej Znanych Ekspertek, aktywistka walcząca o prawa człowieka, w tym szczególności o prawa kobiet, pomysłodawczyni i kreatorka Akademii Kobiet Niezależnych. W planach dyskusja na temat sytuacji kobiet w Polsce.

Pozwól sobie pomóc, przyjdź do MGOPS-u

Dzień później, czyli w sobotę Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej szeroko otwiera swoje drzwi dla wszystkich, którzy szukają pomocy i wsparcia w temacie przemocy. W godzinach 9.00-12.00 odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi – jedno z działań realizowanych w ramach projektu "Razem Przeciwko Przemocy". Nie pozwól, by przemoc zdominowała Twoje życie – przyjdź! W ramach Dnia Otwartych Drzwi odbędą się dyżury specjalistów: pracownika socjalnego, terapeuty uzależnień, prawnika, policjanta, kuratora sądowego oraz przewodniczącego Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
— Jest to wyjątkowa okazja do skorzystania z bezpłatnych porad specjalistów — mówi Monika Józefowicz-Pilch z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węgorzewie. — Drzwi ośrodka będą otwarte dla każdego, kto potrzebuje wsparcia. Nie warto udawać, że problemu nie ma! Zachęcamy do skorzystania z pomocy.

Szczegółowych informacji udziela Monika Józefowicz-Pilch (MGOPS): tel.: 87-427-03-97.
(mk)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages