Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Powiedz NIE nałogowi! Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

2016-11-17 11:15:59 (ost. akt: 2016-11-17 11:26:27)

Autor zdjęcia: fotolia.com

Liczba palących Polaków spada, jednak dane epidemiologiczne wciąż są zatrważające. Palenie tytoniu niezmiennie pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dorosłej populacji Polaków. Warto pomyśleć o swoim zdrowiu i uwolnić się od śmierdzącego nałogu.

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek za Dzień Rzucania Palenia.

— Według badań specjalistów, statystyczny palacz podejmuje nawet siedem bezskutecznych prób rzucenia palenia zanim uda mu się przezwyciężyć uzależnienie — mówi Dorota Kozian z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgorzewie. — Zaledwie 3-5 % palaczy, którzy rzucili palenie bez jakiegokolwiek wsparcia, nie wraca do palenia w okresie od 6 do 12 miesięcy. Podstawą skutecznego rzucenia palenia jest motywacja i pełna informacja na temat trudnej drogi wychodzenia z nałogu.

Warto również informować jak szybko od ostatniego dymka regeneruje się nasz organizm. Pierwsze ważne zmiany zachodzą w nim już po 20 minutach niepalenia.
— Mimo, iż w ostatnich latach liczba palących Polaków spada, to dane epidemiologiczne wciąż są zatrważające — dodaje Dorota Kozian. — Palenie tytoniu niezmiennie pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dorosłej populacji Polaków. Co roku z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce ok. 50 tys. osób. Na początku lat 80. XX w. paliło 62,2 proc. mężczyzn powyżej 15. roku życia i 30,3 proc. kobiet w tym wieku. Obecnie jest to odpowiednio 33,8 oraz 19,6 proc.

DLACZEGO WARTO ZERWAĆ Z NAŁOGIEM?

• Po 20 minutach niepalenia: puls zaczyna wracać do normy
• Po 2 godzinach: tętno i ciśnienie krwi uspokajają się i znajdują na zgodnym z normą poziomie
• Po 8 godzinach: poziom tlenu we krwi wraca do normalnego poziomu
• Po upływie 3 dni oskrzela się rozluźniają, zaczynamy swobodniej oddychać
• Po upływie 1-2 tygodni praca płuc się normalizuje, wraca właściwa cyrkulacja powietrza
• Po pięciu miesiącach od wypalenia ostatniego papierosa poprawia się krążenie krwi, wydajność płuc wzrasta aż o 30 proc
• Po upływie 1 roku ryzyko wystąpienia chorób serca zmniejsza się o połowę
• Po upływie 5 lat znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych, udaru oraz raka płuc
(red)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages