Poniedziałek, 23 kwietnia 2018. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Nasza sonda: Ojczyzna i patriotyzm oczami młodzieży

2016-11-11 08:00:00 (ost. akt: 2016-11-10 15:03:02)

Autor zdjęcia: mk

W całej Polsce obchodzimy dziś 98. rocznicę odzyskania upragnionej niepodległości. Hasła takie jak "Ojczyzna" czy "patriotyzm" są znane każdemu, ale co tak naprawdę dla nas oznaczają? Z tym pytaniem ruszyliśmy do jednej z węgorzewskich szkół. Co na temat patriotyzmu i naszej Ojczyzny sądzą uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Węgorzewie.

Adriana: Ojczyzna to dla mnie kraj dzieciństwa, w którym się wychowałam, gdzie czuję się bezpiecznie. Zawsze mogę tu wrócić, a wiem, że zostanę przyjęta z otwartymi rękoma. Ojczyzna jest również miejscem kultury tworzonej przez lata, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Natomiast patriotyzm to dla mnie postawa godna reprezentowania ojczyzny, szacunek wobec symboli państwowych oraz uczestnictwo w obchodach związanych z krajem i wiedza na ich temat.

Karolina:
Ojczyzna to kraj, w którym ktoś się urodził. Później wychowuje się w niej, której jest obywatelem. Powinno się odnosić z szacunkiem do flagi, godła i hymnu narodowego. Patriotyzm to naturalna postawa wynikająca z przynależności do jakiejś grupy. Patriota powinien czuć szacunek, solidarność i odpowiedzialność.
Patriotyzm jest pożądany.

Magda: Ojczyzna odnosi się do przestrzeni istotnej dla pojedynczego człowieka lub zbiorowości narodu, wyznaczone zwłaszcza miejscem urodzenia tych osób, ich zamieszkaniem przez istotną część życia czy miejscem pochodzenia ich przodków bądź rodziny. Symbolem ojczyzny jest hymn, flaga i godło. Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar, pełna gotowości do jej obrony w każdej chwili.

Gabriela:
Ojczyzna to dla mnie takie miejsce, gdzie czuję się najlepiej, to miejsce za którym tęsknię gdy jestem, daleko. Są tu moi krewni i bliscy, moja miłość. Cierpiałabym gdybym musiała wyjechać za granicę na stałe. tu się urodziłam i wychowałam. gdy coś powiem to mam pewność, że wszyscy mnie zrozumieją, nikt nie każe przetłumaczyć sobie na inny język. Ojczyzna to miejsce, w którym nie czuję się obco i samotnie. Patriotyzm dla mnie nie musi być pokazywany na każdym kroku. To powinniśmy nosić w sercu a nie na wierzchu i na pokaz. Jest to szanowanie naszego kraju i jego historii. Jest to tez tolerancja wobec innych narodów.

Klaudia: Dla mnie Ojczyzna to po prostu kraj, w którym się urodziliśmy, wychowaliśmy. Kraj, który jest dla nas jak matka- dba o nas, pomaga, zajmuje się nami. Za którym tęsknimy i do którego z chęcią wracamy. Ojczyzna to ukochane krajobrazy, miejsca i wspomnienia. Nasze osobiste i kochane miejsce na ziemi. Patriotyzm dla mnie to dbanie o swoją ojczyznę. To pamięć o wydarzeniach historycznych swojego kraju, poświęcenia dla niego, gotowość do walki za wolność ojczyzny. To też pamięć i szanowanie symboli narodowych. Patriotyzm to poczucie przynależności do ojczyzny.

Marta: Ojczyzna to mój kraj, którego jestem obywatelem oraz związana tradycją. Patriotyzm rozumiem jako wielkie oddanie się swojemu krajowi. Branie aktywnego życia w sprawach politycznych. Bycie gotowym do pomocy jeśli kraj, by tego potrzebował.

Gabriela: Ojczyzna to kraj w którym się ktoś urodził, którego jest się obywatelem, którą się kocha, szanuje i się nie wyrzeka.
Patriotyzm to szanowanie godła kraju wspieranie jej własnymi siłami np. w przypadku wojny nie udawać, że nie jest się polakiem a potem zmieniać narodowość. Nie szanując swojego kraj, rodziny i osób z własnego kraju. Szanować flagę swojego kraju, kochać go, wielbić oraz szanować ponad wszystko.

Paulina: Ojczyzna to kraj, w którym się ktoś urodził, którego jest obywatelem lub z którego jest związany więzią narodową lub miejscowość, kraj gdzie coś powstało lub gdzie występuje. Patriotyzm to postawa szacunku i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar.

Ewelina: Według mnie ojczyzna jest narodem, czyli więzią łączącą na danym terenie, dane jednostki. Ich wspólne cechy to: kultura, pochodzenie czy tradycja. Ojczyzna jest przestrzenią istotną dla pojedynczej jednostki, gdzie na jej terenie osoba ta prawdopodobnie została urodzona i wychowana.
Patriotyzm to pojęcie odnoszące się do zachowania obywatela wobec jego narodu. Patriotyzm jest postawą nacechowaną szacunkiem oraz odnoszącą się z dumą i uczciwością wobec swego kraju.

Kasia:
Ojczyzna to kraj, w którym ktoś się urodził i który jest krajem jego rodaków, miejsce z którym jesteśmy głęboko związani.
Patriotyzm to silne przywiązanie najczęściej do ojczyzny, poczucie więzi społecznej oraz chęć poświęcenia się dla własnego narodu.

Mateusz:
Ojczyzna to moim zdaniem miejsce w którym się urodziłem i z którego pochodzę. To tutaj poznałem swój kraj i całą historię o nim. Dobre o złe strony ale zawsze się do nich wraca. Jest to dla mnie całe życie. Patriotyzm to postawa szacunku, wierności oraz miłości swojego kraju za wszelką cenę.

Ewelina:
Ojczyzna to miejsce zamieszkania, urodzenia człowieka, miejsce pochodzenia przodków.Patriotyzm to oddanie się ojczyźnie, szanowanie jej, bycie gotowym do jej obrony, oddania życia. Dbanie o kulturę, tradycję, język. To również poczucie więzi.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages