Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości

2016-11-09 11:30:21 (ost. akt: 2016-11-09 15:01:28)

Autor zdjęcia: Archiwum WT

Przed nami jedna z najważniejszych dat w historii Polski – 11 listopada. W tym szczególnym dla Polaków dniu, w całym kraju organizowane są uroczyste apele, nabożeństwa w intencji Ojczyzny, spektakle, koncerty i inne wydarzenia mające na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości.

GMINA WĘGORZEWO
Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości w Węgorzewie, rozpoczną się w piątek (11 listopada) o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Węgorzewie. Po nabożeństwie, o godzinie 11.30 uroczystości przeniosą się na plac Wolności w Węgorzewie. Na uroczystym apelu poległych, u boku 11. Mazurskiego Pułku Artylerii staną poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie, przedstawiciele lokalnych władz oraz szkoły.

Po oficjalnej części obchodów, tradycyjnie już czeka nas część artystyczna. O godzinie 17.00 w Węgorzewskim Centrum Kultury rozpocznie się Koncert Chopinowski z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na węgorzewskiej scenie tym razem zagości pianista, Konrad Skolarski. Wirtuoz koncertował w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Serbii, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Japonii. W 2009 roku artysta dokonał nagrań dla niemieckiej rozgłośni radiowej WDR, co zaowocowało zaproszeniem na prestiżowy festiwal pianistyczny „Klavierfestival Ruhr”.

W popołudniowej części obchodów czeka nas również rys historyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie, koncert chóru Moderato i Orkiestry Dętej. Dzień później (12 listopada) zapraszamy do Ogonek, gdzie odbędzie się Półmaraton Niepodległości, towarzyszący mu Marsz Niepodległości oraz Bieg BBL Lasy. Tymi sportowymi wydarzeniami zakończymy tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

GMINA BUDRY

Gminny Ośrodek Kultury w Budrach zaprasza na uroczystą Akademię z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości, która odbędzie się w czwartek (10 listopada) o godzinie 19.00. W programie: wiersze, pieśni żołnierskie i patriotyczne w wykonaniu zespołów z GOK-u w Budrach oraz Animowana Historia Polski (prezentacja multimedialna z komentarzem Bogdana Rabija).

GMINA POZEZDRZE
Zespół Szkół oraz Gminny Ośrodek Kultury w Pozezdrzu zapraszają na Biesiadę Patriotyczną z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Uroczystości rozpoczną się w piątek (11 listopada) o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele pw. Świętego Stanisława Kostki w Pozezdrzu. O godzinie 11.30 na sali gimnastycznej w ZS rozpocznie się Biesiada Patriotyczna. W programie m.in: występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Pozezdrzu, występ chóru Belcanto z Pozezdrza, występ koła wokalnego działającego przy pozezdrzańskim GOK-u, recytacja wierszy w wykonaniu Jerzego Janoszka oraz esej pt. "Historia mojej rodziny" Ewy Śmiałek.
(red)

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Monika Kacprzak
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obywatel RP #2131746 | 83.24.*.* 9 gru 2016 22:55

  Komu chcecie stawiać ten pomnik? Rosjanom , którzy pokonali Niemców pod Gąbinem , czy Niemcom gromiącym Rosjan pod Tannenbergiem ? Pomnik powinien być ściśle związany z historią naszego regionu i miasta. Wystarczy zobaczyć mapę z 1918 roku ,by zobaczyć że to głupi pomysł . Jeżeli jest wola mieszkańców by postawić jakiś pomnik , to moim zdaniem powinien on być o symbolice uniwersalnej [np. orzeł ] pod którym mogły by się odbywać wszystkie uroczystości państwowe.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Marek Woszczyna #2121518 | 31.0.*.* 27 lis 2016 02:22

   W odpowiedzi na post Stefana. Zachowanie typowe dla PiSuarów- ja mam rację a jak Ci się nie podoba to sp..laj. Stefan, odwoływanie się do błędów poprzednika i powielanie ich to droga do nikąt. W dalszej konsekwencji należy zatem oczekiwać, ze wyglądać to będzie tak; gdy oddziały Macierewicza osiągną wartość bojową doczekamy się i godz. policyjnej. Obym się mylił. Każde działanie polityczne powinno dotyczyć następnego dnia, roku, pokolenia. Po okresie zachwytu świata nad polskimi przemianami u nas ponownie gości ideologia. Interes partyjny wyparł w całości slogan Bóg, Honor, Ojczyzna. Nie dostrzegam nikogo kto byłby ponadto w ekipie sprawującej władzę. Króluje fałsz, kłamstwo, obłuda. Gdy pani premier spogląda i widzi Polskę w ruinie a z Ministra Obrony kpią światowe media, gdy wprowadzamy kolejne rewolucyjne reformy nie korzystając ze sprawdzonych u sąsiadów, gdy Polak Polakowi wilkiem to tylko patrzeć jak będziemy obsadzać kosy na sztorc. Czy oby na pewno tego chcemy?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Marek Woszczyna #2120421 | 5.172.*.* 25 lis 2016 10:36

   Może usprawiedliwieniem apatii mieszkańców jest obecna sytuacja polityczna. Ja tak to sobie tłumaczę gdyż nie jest to obecnie MOJA ojczyzna. Mam na myśli anarchię w wykonaniu PiS. Jak każdy z was jestem za dobrą zmianą tylko czy rzeczywiście należało zrobić w tym celu z MOJEGO kraju pośmiechowisko dla całego świata by zrobić ewentualny porządek z Trybunałem Konstytucyjnym. Czy aby na pewno w każdej z dziedzin naszych dotychczasowych osiągnięć potrzebna jest rewolucja-gdzie pan był panie Kaczyński i spółka przez Wasze trzydzieści lat działalności partyjnej /również w rządzie /i za co braliście kasę skoro dziś wszystko wydaje się do dupy. Czy aby Wasze zdobyte w sposób -niegodny Polaka Patrioty- wykształcenia i dyplomy naukowe z podpisami notabli komunistycznych nie uwierają Was pod beretem. Reasumując- przypomnę, że demokracja to rządy większości z poszanowaniem praw mniejszości. Warto więc przypomnieć, że zdobyte 37% głosów wyborczych to jednak tylko jedna trzecia naszego społeczeństwa oraz to że każde rządy się kiedyś kończą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. koment #2113338 | 89.229.*.* 15 lis 2016 19:38

    Czytając te ambitne komentarze dotyczące obchodów Narodowego Święta Niepodległości, tylko ręce opadają. Wszystkiemu winni komuniści, bo nauczyli ludzi pisać. I teraz mamy co mamy. Totalne narzekanie i memłanie sobie a muzom w nikogo nie interesujących pseudotematach. A może apel za wcześnie, a może msza za późno, a dlaczego apel pamięci. Dlaczego mało ludzi, dlaczego przyszli - nie przyszli ci co powinni przyjść. I tak jest od kilkunastu już lat. Gdyby nie nasze wojsko, to oficjalne urzędowe uroczystości 11 listopada sprowadziłyby się do mszy. A jak ma świętować ateista, Polska jest wszystkich, nie tylko za przeproszeniem , księża proboszcza. Czy ktoś w mieście podjął dyskusję, jak organizować obchody 11 listopada? Czy obudzimy się za dwa lata z ręką w nocniku, gdy cała Polska będzie obchodzić 100 lecie odzyskania niepodległości. Dlaczego Plac Wolności był prawie pusty? Czy szkoły stać tylko na delegowanie 3 uczniów z pocztem sztandarowym plus opiekun? To jest wychowanie patriotyczne? Kilka lat temu słyszałam o komitecie ds. obelisku upamiętniającego walki o niepodległość. Czy Pan Burmistrz przez już prawie 10 lat rządzeniem naszym miastem nie widzi potrzeby upamiętnienia walk o niepodległość? Chciałabym usłyszeć wiążącą odpowiedź, jakie jest jego zdanie na ten temat? Czy znowu powoła komisję, następnie zespół, potem konsultacje i tak kadencja zleci. Oczywiście, wiem o imprezach sportowych i kulturalnych, chwała organizatorom. Fajnie, że im się chce, że czują potrzebę. Szkoda, że tylko oni. Że dla 90 % mieszkańców miasta 11 Listopada to okazja do zamknięcia się w 4 ścianach przed telewizorem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. To wielki dzień dla Polski :) #2110958 | 83.9.*.* 11 lis 2016 16:09

     W dobrym tonie by było, żeby na taki apel przyszło jak najwięcej osób różnych narodowości. W Węgorzewie jest ich trochę. Skoro mieszkają w kraju, który uważają za swój dom, to ich miejsce było dziś na placu. Tych, co tu mieszkają i plują na moją Ojczyznę, zapraszam do wycieczki w jedną stronę do swojego "raju". Droga wolna, tu nikt nikogo nie trzyma na siłę.

     Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (15)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages