Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Strażacy apelują o rozsądek!

2016-04-16 12:45:27 (ost. akt: 2016-04-16 12:50:08)
www.pixabay.pl

www.pixabay.pl

Autor zdjęcia: mm

Wraz z wiosną pojawia się problem wypalania traw. Scenariusz co roku jest taki sam: rolnik podpala łąkę błędnie zakładając, że potrafi zapanować nad ogniem. Podmuchy wiatru rozprzestrzeniają ogień, który szybko trawi suchą trawę.

— Poprawiające się warunki pogodowe powodują, że coraz częściej otrzymujemy sygnały o wypalaniu roślinności — mówi Tomasz Grunwald, zastępca dowódcy JRG PSP w Węgorzewie. — Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie powiatu, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają. Ogień płonący na nieużytkach niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Pożary łąk niosą za sobą szereg skutków ubocznych. Ogień niszczy miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących na ziemi i krzewach ptaków, a także miejsca bytowania zwierzyny łownej. Niejednokrotnie od palących się poszyć gleb, zajmują się torfowiska.

Zagrożenie dla życia i zdrowia
— Wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru by pożar wymknął się spod kontroli — tłumaczy Tomasz Grunwald. — Pożar traw jest trudny do opanowania i najczęściej kończy się interwencją jednostek straży pożarnej. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem ludzie tracą swój dobytek, zdrowie, a nawet życie.

Podpalanie przydrożnych rowów to także zagrożenie dla kierowców. Dym z płonących łąk może być przyczyną groźnych wypadków drogowych lub zatruć.
Należy pamiętać, że strażacy zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, gdzie zagrożone może być życie lub zdrowie ludzkie.

W dniach od 1 do 5 kwietnia węgorzewscy strażacy wyjeżdżali do pożaru traw i nieużytków rolnych aż 12 razy.

— Sztandarowym przykładem tego do czego może doprowadzić bezmyślne wypalanie traw niech będzie pożar w miejscowości Budzewo, gdzie ogień wdarł się na teren gospodarstwa i udało się go opanować w ostatniej chwili dosłownie kilka metrów od zabudowań— tłumaczy asp. Tomasz Grunwald z KP PSP w Węgorzewie. W wyniku tego pożaru spłonęło 2,5 ha łąki. Apelujemy o rozwagę i zaniechanie procederu wypalania traw.

Niebezpieczne i niedozwolone
Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za nie karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000zł. Ponadto zgodnie z prawem kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Narzędziem, które umożliwia dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze są dopłaty dla rolników. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje rolników do utrzymania gruntów zgodnego z normami w tzw. "dobrej kulturze rolnej". Gospodarze, którzy dopuszczają się wypalania łąk i pastwisk mogą utracić prawo do dotacji lub otrzymać pomniejszoną ich wartość. (mm)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. umiarkowany ekolog #1978214 | 46.112.*.* 18 kwi 2016 20:00

  ludzie od wieków wypalali trawy. Giną kleszcze , których jest najwięcej w trawach,popiół użyźnia glebę. Oczywiście z głową, nie od razu hektar, ale po trochę. Zwierzęta ( ptaki) zdążą uciec w bezpieczne miejsce, a boleriozy mi nie potrzeba.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cde #1977242 | 178.235.*.* 16 kwi 2016 15:33

  Trawy wypalają kiepscy gospodarze, rolnicy. Zamiast pielęgnować łąki, uprawiać ugory bądź kosić na nich trawę podpalają by wyglądało porządnie. Kto dziś widział na wsi kosę i koszącego ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages