Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Z młodzieżą o religii

2016-04-16 10:13:55 (ost. akt: 2016-04-16 10:22:50)
www.pixabay.pl

www.pixabay.pl

Autor zdjęcia: mm

Duchowość jest nieodzownym elementem naszego człowieczeństwa. Bez względu na to czy jesteśmy wyznawcami jednej z wielu religii czy też ateistami, pozostajemy istotami uduchowionymi. Mimo wszystko w ciągu ostatnich lat Kościół traci wyznawców. Młodzi ludzie przestają się utożsamiać z religią, uważają że jest im nie po drodze z tradycyjnymi kanonami wiary, poszukują swojej nieskrępowanej, wolnej duchowości.

Według raportu opublikowanego przez Radę Monitoringu Społecznego pt. "Diagnoza społeczna 2015", do najmniej religijnych województw można zaliczyć: zachodniopomorskie, łódzkie, warmińsko–mazurskie i lubuskie. Najbardziej religijne grupy ludności to: kobiety, osoby starsze w wieku 60 lat, mieszkańcy wsi, renciści, emeryci oraz osoby z podstawowym wykształceniem i średnio zamożni wskazują eksperci w opublikowanym raporcie.

Najniższymi wskaźnikami religijności charakteryzują się mężczyźni, osoby w wieku do 34 lat, mieszkańcy największych miast, gdzie ponad połowa w ogóle nie chodzi do kościoła, a także osoby najlepiej wykształcone i najzamożniejsze, bezrobotni, pracownicy sektora prywatnego i przedsiębiorcy.

Dlaczego tak się dzieje?
Młodzi odchodzą nie tyle od Boga, co od wzorca proponowanego przez instytucję kościelną. Gdzie młodzi ludzie kierują swoje kroki gdy potrzebują pomocy? Gdzie leży problem w kontaktach młodzieży z kościołem?

Swoimi przemyśleniami podzielili się z nami uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie oraz członkowie Młodzieżowej Rady Miasta.

— Moim zdaniem obecnie wśród młodzieży przeważa stwierdzenie, że chodzenie do kościoła jest tandetne i nienowoczesne — mówi uczeń LO w Węgorzewie.— Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy, a czasami strachu. Jeżeli ktoś nawet nie zobaczy jak tam jest, to jak mu się może spodobać? Często się zdarza, że ktoś nie znalazł dla siebie dobrego miejsca w Kościele, co za tym idzie źle się w nim czuje. W takiej sytuacji należało by poszukać dla siebie innego miejsca. Może innej parafii, może innego spowiednika? Do Kościoła młodzież przyciągają na pewno charyzmatyczni i mądrzy księża, dobre rekolekcje, miła atmosfera, jak również fajna oprawa mszy.

— Ja osobiście sądzę, że przyczyną odstraszania młodzieży jest globalizacja — mówi radna z MRM. — Coraz więcej młodych uważa, iż Bóg nie jest im w niczym potrzebny, bo mają internet, znajomych i pieniądze, które przeważają wszystko. Oczywiście są też walory kościołów. Wiele osób integruję się coraz bardziej z księżmi. Jakieś spotkania, wycieczki. U nas są to na przykład Katolickie Spotkania Młodzieży.

— Jestem ministrantem od 10 lat — podsumowuje jeden z radnych Młodzieżowej Rady Miasta.— Nie wyobrażam sobie życia bez Boga, kościoła. Kościół imponuje mi swoją tradycją, obrzędami ale również oddaniem się dla Boga. Są również minusy. Główny, który mnie razi jest mieszanie się księży oraz hierarchów kościelnych do życia politycznego.

— Z mojego punktu widzenia wygląda to tak, że kościół coraz bardziej odstrasza od siebie ludzi — mówi młoda radna. — Cała ta instytucja za bardzo miesza się do polityki. To wszystko jest zbyt "rozdmuchane". Jestem osobą wierzącą, praktykującą, ale gdy widzę co dzieje się ze współczesnym kościołem, to ogarniają mnie wątpliwości. Wszystkie te skandale z udziałem księży odstraszają nie tylko mnie, ale całe młode pokolenie. Uważam też, że księżom zbyt zależy na wartościach materialnych. Patrząc na to jakimi jeżdżą samochodami i w jakich domach mieszkają, ciężko mi uwierzyć, że służą Bogu.

Cały artykuł do przeczytania we wczorajszym wydaniu "Węgorzewskiego Tygodnia" (mm)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wierzący #1977294 | 46.165.*.* 16 kwi 2016 17:37

  Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości. UMIŁOWANI W CHRYSTUSIE PANU BRACIA BISKUPI, Nie mówcie, że ten list to: "atak na Kościół", że "nas prześladują", że "nadchodzi lewacka zaraza", że "cierpicie za wiarę, Chrystusa i za Ewangelię". Przecież Wy nie wiecie, co to cierpienie, nie jesteście prześladowani, nie musicie się o nic martwić, o nikogo troszczyć. Wam jest po prostu dobrze - oderwanym od rzeczywistości, zamkniętym za murem pychy, obłudy, nieomylności. Podzieliliście Polaków na dobrych i złych, na ludzi sumienia i tych, którzy go nie mają, na patriotów i zdrajców, na tych, co są za życiem, i na tych, co się opowiadają po stronie śmierci, na tych, co nie zgadzają się na in vitro, i na tych, którzy tę metodę akceptują, na tych, co mogą przyjmować Komunię świętą, i na tych, którym tego zabraniacie. Czujecie się panami i władcami ludzkich sumień. Straszycie grzechem, zgorszeniem, ekskomuniką, apostazją, schizmą, piekłem. Bawicie się w sprawiedliwych sędziów, bo jak uważacie, dano Wam do tego prawo. Pontyfikat Papieża Franciszka wyznacza inny kierunek. Świadectwo Jego kapłaństwa, skromności, umiaru, człowieczeństwa bardzo odbiega od Waszego "standardu". On daje przykład, że można inaczej: z miłosierdziem, łagodnością, pokorą, mówić o sprawach ważnych nie tylko dla katolików. On nie ocenia, nie przekreśla, nie upokarza, nie wyśmiewa, nie buntuje jednych przeciwko drugim. Mówi o Bogu, Jego miłości, przebaczeniu, o wymaganiach, które stawia przed nami Ewangelia. Wybór drogi pozostawia człowiekowi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wego #1977171 | 91.94.*.* 16 kwi 2016 12:35

  Bardzo mądra i spostrzegawcza młodzież. Rozpatrują wszystko obiektywnie, nie są tylko na nie lub tylko na tak. Co do samego koscioła zgadzam się z młodymi- zbyt rozdmuchane, zbyt polityczne, zbyt staroświeckie.... Dla hejterów dodam jestem katolikiem, wierzącym i praktykującym ale jest sporo rzeczy, które mi się nie podobają ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages