Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie

2016-02-20 20:18:16 (ost. akt: 2016-02-28 15:30:12)

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie są organizowane w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Program obchodów obejmuje:

Dnia 26 lutego o godz. 19.00, w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła zostanie odprawiona Droga Krzyżowa "Żołnierzy Wyklętych".

Dnia 28 lutego o godz.10.00 w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” z wojskową asystą honorową, w obecności pocztów sztandarowych służb mundurowych, weteranów, szkół i organizacji społecznych Węgorzewa. Od godz. 9.45. wprowadzanie sztandarów, informacja na temat czynu niepodległościowego "Żołnierzy Wyklętych", recytacja wiersza okolicznościowego. Zostaną odczytane listy okolicznościowe nadesłane przez Pana Prezydenta i zaproszonych Gości.

W czasie Mszy św. zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona walczącym o niepodległą Polskę w czasie II Wojnie Światowej i po jej zakończeniu do 1963 roku.

Treść zamieszczona na tablicy:
"W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej walczącym z najeźdźcą niemieckim i sowieckim w czasie II Wojny Światowej, "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w latach 1944-1963 z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, którzy walczyli i umierali za wolną Polskę z dewizą Bóg, Honor, Ojczyzna."

Weterani i Społeczeństwo Węgorzewo, 1 marca 2016 roku

Po Mszy św. w Domu Parafialnym odbędzie się spotkanie z Dariuszem Jarosińskim, publicystą i redaktorem naczelnym miesięcznika "Debata", którego tematem będą historie kresowych "Żołnierzy Wyklętych".

W ciągu dnia, przy parafiach w Węgorzewie, Pozezdrzu i Węgielsztynie, po zakończeniu każdej Mszy św., zostanie przeprowadzona "Ogólnopolska kwesta na ekshumacje i identyfikacje "Żołnierzy Wyklętych". W Węgorzewie, w 2015 roku, dzięki hojności ofiarodawców zebrano na ten cel 2709 zł. W ten symboliczny sposób ofiarodawcy mogli mieć swój udział m. in. w odnalezieniu szczątków "Żołnierzy Wyklętych" w miejscowościach Zgórsk w powiecie kieleckim i Łodziska koło Ostrołęki. Prace poszukiwawcze były prowadzone także niedaleko Węgorzewa, w miejscowości Gajrowskie, w gminie Wydminy. Udało się dzięki badaniom DNA przywrócić ludzką tożsamość kilku ofiarom zbrodni komunistycznych.

W Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, o godz. 17.00, na Rondzie im. "Żołnierzy Wyklętych" na skrzyżowaniu ul. Zamkowej i Targowej zostaną zapalone białe i czerwone znicze. Przynieśmy i zapalmy również własne znicze w barwach narodowych.

Biorąc udział w Obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie, zamanifestujemy swoją postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych.

Komitet Organizacyjny Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Węgorzewie

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wieczna chwała #1952882 | 91.233.*.* 14 mar 2016 08:52

  Wieczna Chwała : żołnierzom LWP , żołnierzom KBW , żołnierzom WOP, funkcjonariuszom UBP , funkcjonariuszom MO , cżlonkom ORMO , dzialaczom PPR , działaczom ZWM , pracownikom administracji , robotnikom i chłopom odbodowujacym ten kraj po wojnie - dzięki którychch pracy i walce zapanował na ziemiach polskich spokój od bandytyzmu powojennego i kraj podnosił się z ruin

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mike #1949744 | 83.6.*.* 9 mar 2016 20:21

  przecież tutaj w Węgorzewie tylko Związek Sybiraków i Żołnierzy Ak . Zgłupiałem, czy oni to są też Ci wyklęci? Nauczyciele historii ze szkól węgorzewskich....czego Wy młodzież uczycie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mike #1949740 | 83.6.*.* 9 mar 2016 20:16

  komu chwała? jakim bohaterom "wyklętym" z tego regionu...co wy głupich z ludzi robicie? Chyba, że chwała tym tym, co przyszli z suwalskiego i Białostocczyzny na ' szaber " do byłych Prus Wschodnich? Kto tu kuźwa w tym regionie węgorzewskim należy do 'wyklętych"?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. olo #1941147 | 5.172.*.* 26 lut 2016 21:39

  Chwała bohaterom !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Kehlen #1939342 | 217.99.*.* 24 lut 2016 20:40

  Cześć i chwała bohaterom!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages