Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Popierajcie swojego sołtysa!

2016-01-29 13:02:11 (ost. akt: 2016-01-29 14:01:38)

Co było pierwsze jajko czy kura? Nie wiadomo. Tak samo, jak nie wiemy czy pierwsze było sołectwo czy sołtys. W każdym razie urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów.

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu SMS (koszt wysłania sms to 1,23 zł brutto) na "Super Sołtysa 2016" z terenu powiatu węgorzewskiego.

Nasz plebiscyt wystartuje 9 lutego. Zakończymy go 3 marca, kilka dni przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca.

Nasz plebiscyt „Super Sołtys 2016” jest przede wszystkim dobrą okazją do złożenia podziękowań za owocną pracę wszystkim Sołtysom z terenu naszego powiatu. Szczegółowe informacje o naszym Plebiscycie podamy w najbliższym wydaniu "Węgorzewskiego Tygodnia" (05.02.2016) oraz na stronie wegorzewo.wm.pl.

Teraz czekamy na Wasze zgłoszenia. Termin zgłaszania kandydatur upływa 22.02.2016 roku o godzinie 16.00. Przysyłacie kandydatury swoich sołtysów z dłuższym lub krótszym uzasadnieniem: wegorzewo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages