Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Spotkanie opłatkowe z rodakami zza wschodniej granicy

2016-01-02 14:00:27 (ost. akt: 2016-01-02 20:25:19)

Autor zdjęcia: Fot. Archiwum prywatne

Wigilijna wieczerza organizowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z Fundacją „Dziedzictwo nasze” dla rodaków zza wschodniej granicy przeszła już do węgorzewskiej tradycji. W tym roku swoją obecnością zaszczyciło nas aż 70 gości z Łotwy, Litwy, Białorusi i Rosji.

Spotkanie rozpoczęło się msza świętą, która odbyła się w kościele pw św. apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie. Proboszcz parafii, ks. Klemens Litwin wprowadził zebranych w świąteczny nastrój, a całości dopełnił występ chóru „Jutrzenka” i Pauliny Annenkowej — mieszkanki Kaliningradu, obecnie studentki Politechniki w Łodzi.

— Przyjechało ponad 70 Polaków zza wschodniej granicy, czyli z Łotwy, Litwy, Białorusi i Rosji. Dotarli do nas również potomkowie Polaków zesłanych na Syberię i do Kazachstanu, którzy obecnie mieszkają w obwodzie Kaliningradzkim. Wielu Rodaków to studenci i nauczyciele języka polskiego. Węgorzewo odwiedził również 30-osobowy chór nauczycielski ze Szkoły Podstawowej w Rezekne na Łotwie, który uświetnił kolędami i pastorałkami zarówno wieczerzę wigilijną jak i poprzedzającą ją mszę świętą dla Polaków ze Wschodu.

Po nabożeństwie nadszedł czas na tradycyjny polski zwyczaj — dzielenie się opłatkiem, któremu towarzyszyły ciepłe życzenia, zapewnienia o przyjaźni, podziękowania, dużo uśmiechów, uścisków i serdeczności. Nie mogło zabraknąć też Mikołaja, który obdarzył zebranych prezentami.

— Swoją obecnością zaszczycili zebranych również goście z Polski: Marszałek Sejmiku Woj. Warmńsko-Mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk, Zbigniew Pietrzak, Irena Korol z Czerniachowska, Elena Rogaczykowa z Karolinką z Kaliningradu, Irena Duchowska z Kiejdan na Litwie, Franciszka Abramowicz z Kowna, Iwonka i Renata z Połukni — dodaje Elżbieta Buczek. — Bardzo dziękujemy za odwiedziny i miłe spotkanie.
(mk)

Zapraszamy do galerii zdjęć.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages