Pamięć o przodkach ożyła

2015-09-20 10:00:00(ost. akt: 2015-09-19 22:09:37)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

W czwartek, 17 września w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie miało miejsce ogłoszenie wyników XVII edycji konkursu historycznego „Losy nasze…”. Po zapoznaniu się z dostarczonymi materiałami, jury w składzie: Krystyna Jarosz oraz Jerzy Marek Łapo wyłoniło 24 prace odpowiadające wymaganiom i zasadom konkursu.
— w naszej małej społeczności zbieranie i przekazywanie tak prywatnych informacji jak dokumenty i zdjęcia rodzinne wiąże się z zaufaniem — mówi przewodnicząca jury, Krystyna Jarosz. — Jako muzeum staramy się stworzyć bazę informacyjną związaną z mieszkańcami naszego regionu. Dzięki współpracy z Dorotą Bystrą z biblioteki miejskiej w XVII edycji konkursu „Losy nasze...” udało nam się zgromadzić wyjątkowo bogate materiały rodzinne. Konkurs połączony z wystawą robi niesamowite wrażenie.

W kategorii „Fotografie” nagrody wręczono: Wincentynie Dzięgielewskiej (Węgorzewo), Zbigniewowi Wiszniewskiemu (Węgorzewo). Wyróżnienia przyznano: Alicji Sarnowskiej (Węgorzewo) oraz Wiesławowi Janulewiczowi (Węgorzewo)

W kategorii „Dokumentacja Dziejów” nagrody wręczono: Andrzejowi Wiszce (Zabrost Wielki).
Wyróżnienie przyznano: Halinie Wojtkiewicz (Węgorzewo), Wandzie Ejsmont-Śmiechowicz (Mississauga, Kanada)

W kategorii „Wspomnienia i Dokumentacja Dziejów” nagrody wręczono: Zofii Dacko (Węgorzewo) oraz Zdzisławie Franczyk (Kraków)

W kategorii „Zabytki Przeszłości” nagrodę wręczono: Jerzemu Doroszowi (Budry), a wyróżnienie przyznano: Markowi Zwolińskiemu (Węgorzewo) oraz Michałowi Kamińskiemu (Węgorzewo)

- Pomysł wystawy narodził się pod wpływem książek omawianych na spotkaniach członków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej - opowiada Dorota Bystra. - 
Były to książki o emigracji, skutkach wojny i powojennej zawierusze, o naszej polskiej rzeczywistości w czasach PRL-u, o poszukiwaniu własnej tożsamości 
i swoich korzeni. "Zapomniany świat naszych przodków" opowiada o młodości i dzieciństwie naszych dziadków i pradziadków, o tym co przeminęło.
 Na ekspozycję składają się archiwalne fotografie z początku XX w., (zdjęcia portretowe, legitymacyjne, komunijne, ślubne, plenerowe oraz różnego typu dokumenty) z prywatnych archiwów czytelników biblioteki miejskiej.

I rzeczywiście, przyglądanie się tak starym dokumentom i fotografiom przybliża nam to, co tak odległe. Pamięć o przodkach to jeden z podstawowych elementów kształtujących tożsamość narodową. Warto poświęcić chwilę i przenieść się w czasy naszych przodków. Wystawę można oglądać do końca roku w wypożyczalni dla dorosłych w bibliotece miejskiej, w godzinach jej otwarcia.
(mk)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5