Uwaga, Węgorzewo obszarem zagrożonym wścieklizną!

2015-07-08 12:49:59(ost. akt: 2015-07-08 13:25:10)

Autor zdjęcia: Łukasz Małachowski

Powiatowy Lekarz Weterynarii na terenie Węgorzewa stwierdził wściekliznę u nietoperza.
Za obszar zagrożony wścieklizną zwierząt uznano teren Węgorzewa. Do 7 października tego roku Powiatowy Lekarz Weterynarii nakazał trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamkniętych pomieszczeniach. Obszar zagrożony wścieklizną na jego granicach przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach zostanie oznakowany tablicami informującymi o stwierdzeniu wścieklizny u nietoperza.

— Należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi, nie dotykać zwierząt chorych lub padłych — przestrzega Leszek Florczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Węgorzewie. — W przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia, należy powiadomić o tym Inspekcję Weterynaryjną. Psy powinny być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy, a koty nie mogą być swobodnie wypuszczane z domów. Bezwzględnie należy dopełnić obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie (zaleca się również zaszczepienie kotów).

Leszek Florczyk informuje również, że stwierdzenie wirusa wścieklizny u zwierzęcia dzikiego, jakim jest nietoperz, nie jest sytuacją wyjątkową. Wścieklizna jest chorobą o zasięgu globalnym, występuje prawie na całym świecie.

Wścieklizna, jako choroba śmiertelnie groźna dla ludzi, wymaga rozważnego zachowania ze strony człowieka. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie obowiązujących nakazów.

Kontakt z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii: 87/427-58-81, ul. Łuczańska 1, 11-600 Węgorzewo

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich, przeczytaj komunikat i rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii.
komunikat-powiatowego-lekarza-weterynarii-w-we-gorzewie-255931
rozporza-dzenie-powiatowego-lekarza-weterynarii-w-we-gorzewie-nr-01-2819-2015-255932



W związku ze stwierdzeniem wścieklizny u nietoperza znalezionego w okolicach ul. Mazurskiej w Węgorzewie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Węgorzewie apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności przy kontaktach ze zwierzętami.


Wścieklizna jest chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy (mózgowie i rdzeń kręgowy) ssaków w tym także ludzi. Objawowe zakażenie wścieklizną kończy się śmiercią.

Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt (zwykle śluzówek, uszkodzonej skóry) ze śliną zakażonych zwierząt. Rodzice szczególną uwagę powinni zwrócić na dzieci, które w okresie letnim dużo czasu wolnego spędzają na świeżym powietrzu i są bardziej narażone na kontakt z obcymi zwierzętami.

W przypadku pogryzienia człowieka przez chore lub podejrzane o wściekliznę zwierzę należy pozwolić, aby krew swobodnie przez jakiś czas wypływała z rany, przemyć ranę woda z mydłem, zdezynfekować ranę, nałożyć opatrunek i jak najszybciej zgłosić się do lekarza i sanepidu.

Aby uniknąć wścieklizny, należy regularnie szczepić zwierzęta domowe, każde pokąsanie należy traktować poważnie, nawet w przypadku udokumentowanego szczepienia przeciwko wściekliźnie zwierzę podlega obowiązkowej 15-dniowej obserwacji. Nie należy dopuszczać do sytuacji, aby psy i koty były wypuszczane z domu bez dozoru. W przypadku zaobserwowania podejrzanie wyglądających zwierząt należy powiadomić odpowiednie służby (straż miejską, lekarza weterynarii).

W celu zapobieżenia chorobie istnieje szczepionka, którą podaje się jak najszybciej po narażeniu na zakażenie wg określonego schematu, o czym zdecyduje lekarz z poradni chorób zakaźnych.

Zachowajmy rozwagę w kontaktach z obcymi zwierzętami domowymi i dzikimi.
Nie dotykajmy ich, nawet jeśli zachowują się bardzo przyjaźnie.

UWAGA WŚCIEKLIZNA! Apel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Węgorzewie:

(ef)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna




Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkanka #1779061 | 178.36.*.* 19 lip 2015 22:24

    Mieszkam na wsi, 2 dni temu zauważyłam w gospodarstwie 3 koty które nie są nasze... No i jest problem, co z nimi zrobić? Nie wiadomo nawet czy są zdrowe i skąd się wzięły, podejrzewam że ktoś je wywiózł i tu przyszły, no ale i tak mamy własne koty. Można to gdzieś zgłosić?

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Pytanie #1775033 | 217.99.*.* 13 lip 2015 18:38

      Czy do tej pory stwuerdzono tylko 1 przypadek ?

      odpowiedz na ten komentarz

    2. Do obserwatora #1775021 | 217.99.*.* 13 lip 2015 18:27

      Może zgłoś do weterynarza? Jeśli tego pierwszego nadgryzły koty to może być problem. A jak ten padnie to też jakiś kot pewnie go zje i będzie chory. Pytanie ile nietoerzy jest zarażonych

      odpowiedz na ten komentarz

    3. Obserwator #1774840 | 178.43.*.* 13 lip 2015 13:47

      Obserwowałem od jakiegoś czasu dwójkę nietoperzy latających nad wspomnianą okolicą. Od kilku dni lata jeden, który zapewne też jest zarażony. I co, trzymajmy psy, koty w chatach - problem sam się rozwiąże.?

      odpowiedz na ten komentarz

    4. ? #1772861 | 83.6.*.* 10 lip 2015 15:40

      To prawda, że w parku i mieście leżały zdechłe ptaki ?

      odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (13)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5