Biznes to biznes? Czy zawsze?

2015-05-28 13:40:13(ost. akt: 2015-05-28 13:43:36)   Artykuł sponsorowany
Zastanawialiście się kiedyś, jakie cele poza generowaniem zysku może mieć prowadzenie działalności gospodarczej? Czy przedsiębiorstwo jest zawsze nastawione na zysk? Odpowiedź może was zaskoczyć!
Istnieją w naszej przestrzeni takie podmioty jak przedsiębiorstwa społeczne (PS). Są świetnym dowodem na to, że możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej nie po to, by zarabiać, lecz po to by dawać pracę, szczególnie tym osobom, które mają trudną sytuację na rynku pracy, by świadczyć deficytowe usługi, czyli takie, które nie są opłacalne dla przedsiębiorstw nastawionych za zysk oraz by przyczyniać się do zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju lokalnego. Czym jest więc to tajemnicze przedsiębiorstwo społeczne?
Jego istota zawarta jest tak naprawdę w nazwie. Przedsiębiorczość i społeczność – te dwa słowa są definicją PS samą w sobie. „Przedsiębiorczość” sygnalizuje nam, że mamy do czynienia z podmiotem, który prowadzi działalność gospodarczą, która jest innowacyjna i efektywna. Takie bowiem cechy uznawane są za przejaw przedsiębiorczości. „Społeczność” z kolei wskazuje na dwie rzeczy. Po pierwsze na zasoby, z których korzysta przedsiębiorstwo, a mianowicie kapitał społeczny ukształtowany w ramach określonej społeczności lokalnej. Po drugie wskazuje na misję przedsiębiorstwa – integrację społeczną i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez aktywizację zawodową i gospodarczą.
PS mogą przyjmować różne formy prawne. Najczęściej terminu tego używamy w stosunku do spółdzielni socjalnych, organizacji pozarządowych (NGO) prowadzących działalność gospodarczą i spółek różnego rodzaju, które w swoich dokumentach założycielskich zaznaczyły, że nie działają dla zysku i realizują cele społeczne.
Chcesz dowiedzieć się więcej o przedsiębiorstwach społecznych? A może o ekonomii społecznej? Serdecznie zapraszamy do naszego Ośrodka. Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Ełku oferuje wsparcie podmiotów oraz instytucji działających w obszarze i otoczeniu ekonomii społecznej poprzez m.in. doradztwo na temat tworzenia i działania podmiotów ekonomii społecznej, księgowe, marketingowe, prawne, szkolenia, animację. Obejmuje swoim zasięgiem subregion ełcki tj. powiaty ełcki, gołdapski, olecki, piski, giżycki i węgorzewski. Wszystkie usługi świadczone są bezpłatnie.

Zapraszamy do kontaktu: tel. 87/737 74 82, mail: owies@adelfi.pl, www.adelfi.pl.


Projekt Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Ełku realizowany przez Stowarzyszenie Adelfi jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5