Dwadzieścia lat węgorzewskiego "Czeremosza"

2014-09-12 13:04:12(ost. akt: 2014-09-13 09:32:36)
Reprezentacyjny węgorzewski zespół — Zespół Tańca Ludowego „Czeremosz” — w tym roku świętuje 20-lecie działalności grupy pod kierownictwem Wołodymyra Deneki. Jubileuszowe koncerty odbędą się w sobotę, 13 września, w Węgorzewskim Centrum Kultury.
Zespół powstał we wrześniu 1994 r. z inicjatywy Węgorzewskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie jako "spadkobierca" nazwy i kontynuator działalności "Czeremosza" powstałego w Węgorzewie 1978 r. (zespół działał do drugiej połowy lat 80.).

Dziś "Czeremosz" działa przy Węgorzewskim Centrum Kultury — kultywuje ukraińską kulturę ludową, utrwala tożsamość narodową, ale to niejedyne przyświecające mu idee.

— Zacieramy podziały, uczymy tolerancji. Jakże mnie raduje, kiedy słyszę, że o „Czeremoszu” mówi się nie „ukraiński” zespół — ale „nasz” zespół! — mówi Wołodymyr Deneka, kierownik zespołu i prezes Stowarzyszenia Integracji i Rozwoju Kultu. — To przyciąga też młodych tancerzy polskiego pochodzenia. Rośnie nam zdrowe, mądre pokolenie, znające kulturę sąsiadów.

Zespół Tańca Ludowego „Czeremosz” w swoim repertuarze ma tańce różnych regionów Ukrainy: centralnej, Polesia, Wołynia, Podola i z ukraińskich Karpat oraz polskie narodowe i regionalne tańce, takie jak: Polonez, Krakowiak, Mazur, Kujawiak, Oberek, Suita Warmińsko-Mazurska. Tańce te charakteryzują się dużą dynamiką i bogatą choreografią. Występował na Litwie, Łotwie, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Czechach, Włoszech, Bułgarii, Rumunii, Węgrzech i Francji. Wraz z rosnącą popularnością zespołu wzbogacił się jego program artystyczny zespołu – obecnie występ trwa już 1,5 godz.

Od 1996 r. „Czeremosz” jest organizatorem i gospodarzem corocznego Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych w Węgorzewie.


• otwarcie wystawy jubileuszowej — godz. 16.30
• Koncert Galowy "Czermosz" i Goście — godz. 18.00-20.30.
W jubileuszowym programie:

(as)



Daniel Antonik, Marta Antonik, Patryk Bagiński, Damian Bagiński, Magdalena Bogusz, Igor Borsuk, Katarzyna Doktór, Magdalena Dudys, Olga Drabyk, Mikołaj Drabyk, Orest Drabyk, Iwan Deneka, Piotr Fal, Sylwia Fal, Kacper Hajduczenia, Michał Ilasz, Klaudia Jadeszko, Mirosława Jusyk, Marika Kozij, Aleksandra Krupa, Damian Krupa, Katarzyna Krupa, Piotr Łobacz, Wiktoria Misiuk, Jakub Moskal, Nikola Puczydłowska, Gabriel Puczydłowski, Marcin Skrypoczka, Sara Stadnyk, Maria Wiatrak, Natalia Wilman, Łukasz Żmujdzian



Skład zespołu

:

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ona #1489165 | 31.174.*.* 20 wrz 2014 12:48

    Jesli to prawda co piszecie to ta władza nie obroni się w wyborach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. wyborca #1489162 | 164.126.*.* 20 wrz 2014 12:42

      Mam nadzieję, że Węgorzewo wybierze w końcu Burmistrza , którego nie trzeba będzie się wstydzić i dobierze sobie do współpracy ludzi uczciwych z naszego miasta a nie cwaniaków z Giżycka.

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

    2. on #1489155 | 46.113.*.* 20 wrz 2014 12:34

      Po Grubego Misia też zapukają smutni panowie, a nasz burmistrz znowu powie ale ja przecież nic nie wiedziałem o przewałce z kasą i pochwali w gazecie?

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    3. ja #1488868 | 82.34.*.* 19 wrz 2014 23:24

      bo to jest miś na miarę naszych możliwości - taka właśnie jest ekipa naszego burmistrza

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

    4. WCbK #1488808 | 94.42.*.* 19 wrz 2014 22:12

      Jak to jest że Moderato robi sobie tournee po teatrach w Gdańsku (tu nie jako artysta,ale jako widz) , rekreacyjnie pod przykrywką występu odwiedza kompleks Druskienniki, sam pan dyrektor też kiepski manager skoro płaci za koncerty które się nie odbywają(co można zaliczyć jednak jako wpadkę bo mam na myśli opłacenie Lady Pank),lub płaci dla zespołów podwójną stawkę (a tu już niestety kłania się niegospodarność bo kiedy stawka wynosi około 30tyś płaci się około 45tyś tego nie jestem w stanie pojąć). Do czego zmierzam.Do wywodu iż WCK może zmienić na WCbK (węgorzewskie centrum braku kultury),bo w momencie kiedy uczniowie gimnazjum/LO muszą zebrać (tego dokładnie nie pamiętam więc podam przedział) 900-1500zł na wyjazd,żeby wystawić przygotowaną sztukę w innym mieście niż Węgorzewo nikt nie chce ich wesprzeć,a wydaje mi się że takie kwoty są śmieszne.No przynajmniej przy kwocie za jaką kupuje się nowy fortepian dla pani Heleny Błudzień ,który chyba faktycznie jest niezbędny..... Dlaczego piszę? Bo naprawdę mi żal kiedy patrzę na to co się dzieje w tym mieście.Trąca tu wątkami z filmów Barei, tylko niestety chyba mało kto się z tego może śmiać i na tym ten paradoks polega że zostaje szara beznadziejna rzeczywistość.

      Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (21)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5