Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Przedszkola: hurtem taniej. Ale czy lepiej?

2013-11-28 14:00:57 (ost. akt: 2013-11-28 15:33:21)

Autor zdjęcia: Anna Styrańczak

Kolejny temat administracyjno-oświatowy do przedyskutowania: samorządowcy proponują połączenie publicznych przedszkoli w zespoły szkolno-przedszkolne ze szkołami. „Miś Uszatek” byłby w zespole z "Dwójką", "Kubuś Puchatek" — z "Jedynką".

W środę, 27 listopada, odbyła się sesja Rady Miejskiej w Węgorzewie. Zgodnie z planem, radni głosowali nad uchwałą w sprawie zamiaru utworzenia zespołów. Dziesięcioro radnych opowiedziało się za tym pomysłem. Dwoje — radni Agnieszka Bydelska i Dariusz Wasilewski — było przeciw. Wstrzymali się radni Andrzej Wojtowicz i Tomasz Wierzchowski.

— Dlaczego się wstrzymałem? Bo z jednej strony wiem, jaki gmina Węgorzewo ma budżet i jestem świadom konieczności szukania oszczędności — mówi przewodniczący węgorzewskiej Rady Miejskiej Tomasz Wierzchowski — z drugiej strony jestem nauczycielem i wiem, jakie perspektywy będą mieli ci, którzy stracą pracę… Bo decyzja o połączeniu przedszkoli ze szkołami będzie przecież miała konsekwencje kadrowe.

Radni podkreślają: to uchwała intencyjna. Ma otwierać debatę społeczną.

— Na dyskusję mamy ok. ośmiu miesięcy — mówi Tomasz Wierzchowski. — Potem, jeśli uchwała w sprawie utworzenia takich zespołów zostanie przyjęta, minie kolejnych kilka miesięcy zanim wejdzie w życie. Jeśli zdecydujemy się na ten krok, zespoły zaczną funkcjonować we wrześniu 2015 roku. Na razie rozmawiajmy. Argument za: najwyższy koszt utrzymania dziecka w przedszkolu wśród najbliższych nam powiatów.

Jakie byłyby nowe, "wcielone" w zespoły przedszkola? Obsługa finansowa przedszkoli (prowadzona przez intendentów) prowadzona byłaby w szkołach. Kierowane byłyby przez jednego dyrektora zespołu. Najprawdopodobniej zniknęłyby też kuchnie — zastąpiłby je catering. Merytorycznie? Urzędnicy przekonują, że zespoły szkolno-przedszkolne otworzą nowe perspektywy dla działalności edukacyjnej, ale trudno oprzeć się przekonaniu, że chodzi tylko i wyłącznie o oszczędność. (as)Co o tym myślą rodzice przedszkolaków? Co na to ZNP? Więcej o nowym pomyśle piszemy w Węgorzewskim Tygodniu 29 listopada. Zapraszamy do lektury!
Poczytaj: PROJEKT UCHWAŁY I UZASADNIENIE:
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (147) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. saw #1280171 | 83.9.*.* 27 gru 2013 18:41

  Jeżeli szkoły są dobrze przygotowane, maja miejsce, to zajdzie się miejsce dla maluchów. Dyrektor tez niech się nie martwi, może zostać wicedyrektorem. sprawdzają się zespoły. Uwierzcie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. PEDRO #1276846 | 81.190.*.* 21 gru 2013 21:10

   Kiedyś był inaczej i lepiej. Odkąd zaczęli brać się za naprawę systemu szkolnictwa to...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. nauczyciel #1273121 | 83.19.*.* 17 gru 2013 12:12

   Ciekaw jestem, czy ktoś pomyślał jaki wpływ na maluchy będą miały starsze dzieci. Nie wyobrażam sobie 3 - latków, wraz ze "stadem" rozbrykanych 12 - latków. To NIE JEST dobry pomysł. Przykładem są już łączenia szkół podstawowych i gimnazjów, w tzw. zespoły szkół, gdzie starsi skutecznie deprawują młodszych. Ale po co o tym mówić??? Najlepiej jak maluszki zostaną na swoim miejscu! A swoją drogą, to może by się wzięli za oszczędności na swoim podwórku!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. tutejszy #1272409 | 89.229.*.* 16 gru 2013 16:24

   Opanuj się człowieku, temat z PEDREM kończę. Nie będę go więcej zaczepiał...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. PEDRO do tutejszego #1271710 | 89.228.*.* 15 gru 2013 17:58

   Zmień swój nick, potrafisz tylko obrażać na forum i przynosisz obciach tutejszym mieszkańcom. Wstyd nam za ciebie grandziarzu jeden!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (147)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages