Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Motorówka spłonęła na środku jeziora. Nie udało się jej ugasić

2013-08-05 11:39:10 (ost. akt: 2013-08-05 15:35:32)

W niedzielne popołudnie (4 sierpnia) wybuchł pożar na środku jeziora Święcajty. Motorówka spłonęła doszczętnie, załogę na szczęście uratowano. Straż pożarna wyjaśnia, dlaczego pożar był tak gwałtowny.

"Pomimo podjętej przez strażaków akcji ratowniczo–gaśniczej łódź cała stanęła w ogniu, a po chwili zatonęła" — czytamy na stronie olsztyńskiej KWP.

Zgłoszenie o palącej się łodzi oficer dyżurny węgorzewskiej policji przyjął kilka minut po godzinie 16.00. Na miejsce popłynęli funkcjonariusze, którzy pełnili służbę na wodzie.

Na łódce były dwie osoby, kobieta i mężczyzna. Relacjonowali, że w pewnej chwili na silniku pojawił się ogień. Mężczyzna próbował go ugasić, bez skutku. Cała motorówka stanęła w ogniu, a po chwili zatonęła.

By wyjaśnić, co było bezpośrednią przyczyną pożaru powołany zostanie biegły z zakresu pożarnictwa. Okoliczności zdarzenia wyjaśni prowadzone w tej sprawie postępowanie.

— Byliśmy na spacerze łodzią ze znajomymi — pisze w mailu Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji), naoczny świadek zdarzenia. — Zauważyliśmy z oddali dym, ale wyglądało to, jakby coś paliło się na brzegu w "Rusałce". Instynktownie jako sternik zdecydowałem, by sprawdzić to z bliska, dałem pełny gaz. Motorówka płonęła gwałtownie, pożar był poza kontrolą, a na łodzi było małżeństwo w średnim wieku. Zabraliśmy tych państwa w ostatnim momencie, bo za chwilę pożar objął cały pokład. Oboje tych ludzi odstawiliśmy na przystań policyjną i wezwaliśmy straż. Straży akcja nie wyszła — motopompa nie odpaliła. Łódka dopalała się na wodzie.

— Wszystko widziałem. Dlaczego tak późno wezwano straż? — zastanawia się inny Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji), który obserwował wydarzenie na Święcajtach. — Dlaczego pozwolono, by łódka się spaliła? Rozumiem, że życie ludzkie jest najważniejsze, ale przecież tam było jakieś mienie, może pieniądze, dokumenty, sprzęt… Nie ukrywam: byłem tym przerażony. (as)


Strażacy wyjaśniająSt. kpt. Paweł Mickiewicz
z Komendy Powiatowej
Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie:


Jak widać na przedstawionych zdjęciach, jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych cała łódź objęta była pożarem. Taki gwałtowny przebieg pożaru to efekt stosowania materiałów, z których obecnie buduje się tego typu łodzie. Zgłoszenie o pożarze otrzymaliśmy o godzinie 16.28. Strażacy po przyjeździe do miejscowości Kal, w której stacjonuje łódź ratownicza Państwowej Straży Pożarnej, dopłynęli do miejsca pożaru. O godzinie 16.40 rozpoczęli gaszenie palącej się łodzi. W pierwszej chwili na całkowicie objętą pożarem łódź podano dwa prądy proszku gaśniczego. Jednak pożar był na tyle rozwinięty, że nasze działania okazały się niewystarczające. Temperatura pożarowa uniemożliwiła nam dostateczne zbliżenie się naszą łodzią do palącej się jednostki. W tym czasie mieliśmy już informację, że na palącej się łodzi nie ma nikogo z załogi. W dalszej kolejności podjęto próbę ugaszenia pożaru wodą, podając ją motopompą pływającą. W trakcie akcji gaśniczej wrak palącej się łodzi zatonął.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xyz #1174255 | 83.11.*.* 18 sie 2013 08:20

  Nic dziwnego, że nie ugaszono - zabrakło WODY

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pytek #1164107 | 37.30.*.* 7 sie 2013 16:51

  wie ktos kogo byla ta lodeczka?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olo #1163899 | 89.229.*.* 7 sie 2013 14:35

  wyjaśnić okoliczności i ukarać za zanieczyszczenie środowiska własciciela lub uzytkownika samo sie nie zapaliło ktoś coś zaniedbał

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. http://www.youtube.com/watch?v=Q96HDOZKaEs #1163705 | 178.36.*.* 7 sie 2013 11:56

  http://www.youtube.com/watch?v=Q96HDOZKa Es

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. http://www.youtube.com/watch?v=jRbDt7Ys7M4 #1163700 | 79.189.*.* 7 sie 2013 11:53

  http://www.youtube.com/watch?v=jRbDt7Ys7 M4

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (39)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages